banner39

Yaban otlarına karşı lazerle mücadele

Alman araştırmacılar tarafından geliştirilen bir alet tarla ve bahçelerdeki yaban otlarını tesbit ederek lazer ışınlarıyla yokedecek.

Bilim Teknoloji 21.05.2012, 15:30 21.05.2012, 15:30
Yaban otlarına karşı lazerle mücadele

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Hannover şehrinde araştırmacılar, tarımda mücadelede zehirli kimyasal maddeler kullanılarak çevre kirlenmesine neden olan ilaçlama yerine yaban otlarını kamera ile belirleyerek lazer ışınlarıyla yokeden yeni bir sistem geliştirdiler.

Henüz son şeklini almamış olan sistem, tarla ya da bahçe zeminini havadan tarayarak algoritmik şekilleri bilgisayar programı ile kaydedilmiş, yeni çıkmakta olan yaban otlarını tesbit ediyor ve lazerle imha ediyor. İlk üretilen aletin bir metrekarelik küçük bir zeminde ilk denemeleri yapıldı.

Lazer aletinin tam olarak işler hale getirilmesi için bazı noksanlarının giderilmesi gerekiyor. Örneğin yaban otlarının imhası için lazer ışınlama miktarının tam olarak ayarlanması şart. Az ışınlanma yapıldığında otlar daha hızlı büyüyor. Yaban otlarının belirlenmesinde de çok çeşitli bitkilerin algoritmik şekillerinin tesbit edilerek bilgisayar programına kaydedilmesi gerekiyor.

Büyük tarlalarda yeni geliştirilmekte olan sistemin kullanılabilmesi için traktörlerin arkasında çekilecek bir aletin işe yaramayacağı bildirildi. Zira meydana gelen sarsıntı nedeniyle lazer ışınları istenilen şekilde uygulanamıyor. Bu yüzden araştırmacılar hiç sarsıntıya meydan vermeden bir çalışma yapabilecek uçan robotlar (drohne) kullanmayı düşünüyorlar. Sürü halinde tarla ya da serada ürün yetiştirilen bahçeler üzerinde uçacak robotlar, yaban otlarına karşı lazerli mücadeleyi gerçekleştirebilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?