Yalancı gözünden tanınmıyormuş!

Edinburgh Üniversitesi'nden Caroline Watt, birçok çevre tarafından inanılan yalanın gözlerden anlaşıldığı tezinin yanlış olduğunu savundu

Yalancı gözünden tanınmıyormuş!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bazı bilim adamları, inanılanın aksine bir insanın yalan söylediğini gözlerinden anlamanın mümkün olmadığını tespit etti.

PLoS ONE dergisinde yayımlanan makaleye göre, insanların konuşurken sağ veya sol üst köşeye bakmasıyla söylediklerinin gerçek olup olmadığı arasında bir bağlantı bulunmuyor.

Edinburgh Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırmayı yürüten Caroline Watt, birçok çevrenin, belirli göz hareketlerinin yalan söylemenin işareti olduğuna inandığını, hatta bu iddianın iletişim konusunda eğitim veren kurumlarda ders olarak okutulduğunu belirtti.

Watt, yaptıkları araştırmanın böyle bir bağlantıyı teyit etmediğini, hatta bu görüşü terk etmek için zamanın geldiğini gösterdiğini ifade etti.

İnsanların yalan söyleyip söylemediğinin gözünden anlaşılabileceği tezinin kaynağını, bilimsel olarak tartışmalı NLP (nörolinguistik programlama - algısal davranış kontrolü) oluşturuyor. İletişim kurslarında, insanların belirli davranışlarının nasıl analiz edilebileceği öğretiliyor. NLP'ye göre, konuşurken sağ üst bölgeye bakan bir insan yalan söylüyor; konuşurken sol üst köşeye bakanlar ise doğruyu.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 11:18
banner53
YORUM EKLE

banner39