banner39

Yeni telefonun adı İphone 4

Dokunmatik ekranlı iPhone ile akıllı telefon piyasasını altüst eden Apple, yeni nesil iPhone'u dün akşam dünyaya tanıttı.

Bilim Teknoloji 08.06.2010, 10:06 10.10.2019, 16:03
Yeni telefonun adı İphone 4

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dokunmatik ekranlı iPhone ile akıllı telefon piyasasını altüst eden Apple, yeni nesil iPhone'u dün akşam düzenlenen Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC) CEO'su Steve Jobs'un sunuşuyla dünyaya tanıtıldı.

Apple CEO'su Steve Jobs, yeni telefonun adının iPhone 4 olduğunu aktardı. Tamamıyla yenilenen iPhone 4, yüzden fazla özelliğe sahip. Apple tarafından en ince akıllı telefon olarak lanse edilen iPhone 4, 9.3 mm inceliğinde ve mevcut iPhone 3GS'ten yüzde 24 daha ince. Çelik çerçeveye sahip olan entegre antenli iPhone 4, 3.5 inç büyüklüğünde ve 960x640 piksel çözünürlüğünde (bir önceki iPhone'a göre 4 kat artış) ekrana sahip. Steve Jobs yeni ekranı 'Retina ekran' olarak adlandırdı. Çünkü insan gözü 320 piksel çözünürlüğün üzerini algılamazken bu ekran inç başına 326 piksel görüntüleyebiliyor.

Sahip olduğu ekranın kontrast oranı 800:1 olarak açıklayan Jobs, iPhone 4'ün kullandığı teknoloji sayesinde daha canlı renkler sunacağı ve daha geniş görüş açısına olanak tanıyacağını belirtti. Açıklamalara göre iPad'deki piksel oranının yüzde 78'ini verebilen iPhone 4, 32 GB'a kadar depolama alanı sunabiliyor.

Uzun zamandır cep telefonu kamerası olarak çok zayıf özelliklere sahip iPhone, artık bu en son modeli ile bu imajı siliyor. Öncelikle iPhone 4'ün ön yüzünde görüntülü konuşmalarda kullanılmak üzere bir kamera konulmuş. Apple, iPhone 4'e daha büyük bir pil koydu. Ayrıca telefonun içindeki A4 işlemci sayesinde bu pil çok daha performanslı kullanılabiliniyor.

Steve Jobs pil süreleriyle ilgili şu bilgileri verdi: "Yeni iPhone 4, yüzde 40 daha fazla konuşma süresi (yaklaşık 7 saat) sunuyor. 6 saat 3G şebekeyle internet kullanımı, 10 saat Wi-Fi üzerinden internet, 10 saat video izleme, 40 saat müzik dinleme ve tam 300 saat bekleme süresi var."

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?