Resmi kurumlarda milli yazılım 'Pardus' seferberliği

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve ilk olarak yazılım üssü HAVELSAN tarafından kullanılan millileştirilmiş yazılım 'Pardus' tüm kurumlara yayılıyor.

Resmi kurumlarda milli yazılım 'Pardus' seferberliği

Hürriyet'ten Eray Görgülü ve Ahmet Can'ın haberine göre, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Ürünü önce biz kullandık, şimdi kamu kurumlarına öneriyoruz. Belediyelerin yanı sıra, bankacılık, enerji gibi kritik altyapılarda mutlaka millileştirilmiş yazılımımız kullanılmalı” dedi.

Bu arada AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Partili 883 belediyeye tebligat göndererek ekonomiye katkı anlamında tasarruf tedbiri uygulanması yönünde bilgilendirme yaptı. 17 maddelik tebligatta millileştirilmiş işletim sistemi Pardus’a da yer verildi. Tebligatta belediyelerden lisans ücreti ödenen yabancı menşeli yazılımları yerine ivedilikle Pardus’a geçmeleri istendi.

Pardus’u ilk olarak da HAVELSAN’ın kullanmaya başladığını ve diğer şirketlerin de kullanımına hazır hale getirdiklerini belirten Atalay, “İşletim sisteminin bir kurumda çalışabilmesi için o kurumda diğer kullanılan yazılımlarla da uyumlu olması gerek. Windows’u sildiniz, Pardus’a geçtiniz, ama ofis paketi sizinkine uymuyor, o zaman kullanamazsınız. Bu nedenle aynı zamanda Pardus işletim sistemiyle uyumlu diğer uygulamaları da temin ettik. Word, excel gibi ofis uygulamaları var. Bununla uyumlu ‘libreoffice’ açık kaynak bir paket, onunla test ettik ve çalıştığını gördük. AK Parti’li belediyelere yapılan çağrı çok önemli. İstanbul’da Pendik ve Eyüp Belediyesi geçmişti ama, daha da yaygınlaşması lazım. İşin mutlaka ticari boyutu da var ancak, ticari olmaktan ziyade bu iş artık milli bir mesele” dedi. 

AHMET HAMDİ ATALAY: DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR

PARDUS’un yaygınlaşması için bazı düzenlemelere de ihtiyaç olduğunu vurgulayan Atalay, “Bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na taleplerimizi ilettik. Birincisi ithal edilen bilgisayarların içerisinde işletim sistemiyle birlikte gelmemesi lazım. İkincisi de yazıcı gibi çevresel donanımların mutlaka Linux’un Pardus uyumlu olarak Türkiye’ye gelmesi sağlanmalı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu konudaki çalışmasını yürütüyor. Bu düzenlemelerle birlikte Pardus yaygınlaşacaktır" dedi.

YORUM EKLE

banner39