banner39

16.07.2014, 16:58

Bir kez daha İsrail mağlup oldu

İsrail Kabinesi Mısır’ın ateşkes teklifini kabul ettiğini duyurduğunda Gazze’deki Filistin özgürlük savaşçıları İsrail’in tamamını hedef alan roket saldırılarına devam ettiler.

Durum net bir şekilde ortada. İsrail, şiddete bir ara vermek üzere çaresiz durumda. Sonu gelmeyen ‘böbürlenmeleri’ ve askeri gücüne rağmen İsrail, Filistin direnişine karşı koyacak askeri kapasite ve cesaretten mahrumdur. İsrailli seçkinler ordunun meseleyi halledemeyeceğini, aksine orduya fazla başvurulmasının İsrail’in uluslararası arenada manevra kabiliyetini azaltacağını bilirler.

Diğer taraftan, Hamas da şimdiye kadarki en büyük askeri, siyasi ve ideolojik zaferini elde etti. O, tüm İsrail toplumuna bazı temel mesajlar iletmeyi başardı:

Siz, bizim çalınmış Filistin topraklarımızda yaşıyorsunuz. Bizim Geri Dönüş Hakkımız esastır ve bu müzakere edilemez. Siz İsrailliler buraya ait değilsiniz, hiç buraya ait olmadınız. Bu yüzden derhal önünüzdeki seçeneklerini gözden geçirirseniz iyi olur.

Hamas aynı zamanda BDS/Yahudi Sol’un mevcut ihtilafı vahim ve alenen hileli bir şekilde ‘1967 işgali’ üzerine bir meseleymiş gibi sunma teşebbüsünü yerle bir etmeyi de başardı. Filistin füzelerinin menzil ve hedefleri hem İsraillilere hem de onların Sol içinde kontrol altındaki muhalefet temsilcilerine net bir mesaj veriyor. Filistin nehir ve deniz arasında bulunan bir toprak parçasıdır. Diğer bir ifadeyle, ‘ihtilafa çözümler’ hususunda boş konuşmalar yapmaya gerek yoktur. O, ya İsrail’dir ya da Filistin’dir. Ve bugün öyle görülüyor ki o, Filistin olacak.

Hamas’ın geçen haftaki stratejisi, İsrail’in yüksek teknolojisi ve özellikle de Demir Kubbe konusunda kullanılabilecek yöntemde ender bir dehayı sergiledi. İsrail’i roketlerle aralıksız yaylım ateş altında bırakıp, hiç kimsenin yaralanmayacağını bilerek asıl mesajınızı füzelerle vermekten daha zekice ve daha ahlaki ne olabilir?

Hamas geçen hafta İsrail teknolojisinden faydalanmayı ve operasyonel taktiklerine İsrail mühendisliğini entegre etmeyi başardı. Bu, Gazze’deki Filistin yönetiminin Kudüs’teki muhataplarından çok daha gelişmiş olduklarını ispatlayan, benzersiz ve önemli bir taktik başarıdır.

Bu, Yahudi tarih ve kültüründe iyi bilinen bir misalin bir tekrarıdır. Yahudi seçkinler, ne zaman hakimiyetlerinin tesis edildiğine kanaat getirse bir felaket vardır. İsrail, Filistinlilerin balistik direnişine son ve nihai teknolojik cevabı verdiğine inandığında askeri, teknolojik, siyasi ve etik her cephede savaşı kaybettiğini keşfederek yıkıldı.

 

Kaynak: http://www.gilad.co.uk

Dünya Bülteni için çeviren: Mehmet Şeyhoğlu

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?