banner39

Afrika'nın Osmanlıları

Güney Afrika'nın başarılı kriket takımlarından en mühiminin ismi 1882'de kurulan Ottoman Cricket Club yani Osmanlı Kriket Kulübüdür.

Bir Zamanlar 26.02.2015, 11:00 26.02.2015, 11:12
Afrika'nın Osmanlıları

İsmini Osmanlı İmparatorluğu'ndan alan Ottoman Cricket Club, Güney Afrika'nın en eski kriket kulübü olarak faaliyetlerine 1882'den beri devam ediyor. Kökü 132 yıl öncesine dayanan takımın öyküsü de oldukça enteresan. Bu takımı, Osmanlı’nın Güney Afrika’ya şeyhülislam olarak gönderdiği Ebubekir Efendi’nin açtığı Cape Town Osmanlı Mektebi”nin öğrencileri kurar.


Ebubekir Efendi deyip de geçmeyin hemen. Kendisi, Afrika dilindeki ilk kitap olan Beyânü'd-Din'i yazmış, meşhur İngiliz kâşifi Kaptan Cook’un yeğeni Tahora Hanım ile evlenmiş, Güney Afrika’da ilk İslâm mekteplerini açmış bir Osmanlı âlimidir.


1882 yılında kurulan Ottoman Cricket Club, pek çok yetenekli oyuncu yetiştirmiştir. Döneminde bu okulun bütün masrafları Osmanlı Devleti tarafından karşılanmaktaydı. Osmanlı bayrağının hilâl ve yıldızının süslediği Ottoman Cricket Club’ın arması, bu haliyle âdeta Mühr-ü Hümayun’u andırıyor.

http://www.ottomancc.org.za/

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?