Bira içme yarışına hoşgeldiniz

Dereceye girecek olan ilk üç kişiye gümüş kupa armağanı verilecek olan yarışmanın jürisinde dönemin ünlü şarkıcı ve türkücüleri yer almaktadır.

Bira içme yarışına hoşgeldiniz

Bira içme yarışının jürisinde şu isimler bulunmaktaydı: Müşerref Tezcan, Necdet Tosun, Ülkü Özen, Yıldırım Gürses, Orhan Boran, Sabite Tur, Sayra Orkan... 1971 senesinde Şark Birahanesi'nde yapılacak olan yarışmaya durduk yerde gelinmedi. Alkollü içeceklerin teşvik edilmesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş yıllarına dayanmaktadır.


1936 yılında "bir yüksüklük eroin paketi", her tütüncüde 25 kuruşa satılmaktaydı. Çünkü Türkiye'de ilk "eroin fabrikası" devlet tarafından İstanbul Çengelköy'de kurulmuştu.


"Besleyici olduğu" iddiasıyla çocuklar ve aileler bira içmeye teşvik ediliyorlardı.


Yetmezmiş gibi, 1934 yılının Mart ayında "Biranın Gıdai Kıymeti"ni anlatan afişler yaptırılıp, memleketin çeşitli yerlerine asılıyordu. Ankara Birası'nın reklamı yapılmadan geçilmiyordu.


Bayram geliyorsa "eviniz likörsüz kalmamalıydı" ve bunun için de "her yerde İnhisar (Tekel) likörlerini" aramayı unutmamalıydık.


Bu reklamlar ve teşviklerin yapıldığı dönemin idarecisi de resim altında yazan ifadeyle "Yaratan, Yapan ve Koruyan Millî Şefimiz ve Reisi Cümhurumuz İsmet İnönü" idi.

Günümüzde hemen hergün alkol sebebiyle meydana gelen trafik kazalarının, aile facialarının ve gençlerin uyuşturucu neticesinde ölümlerinin kaynağı epey eskilere gidiyor. Arşivler yalan söylemez.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39