banner39

Eski bir fatura

Sıcak bir yaz günü... Tarih 8 temmuz 1959. Albaylar cuntasının 27 mayıs günü yapacağı askerî darbeye neredeyse daha bir sene var.

Bir Zamanlar 01.05.2015, 16:41 01.05.2015, 21:21
Eski bir fatura

Rize'nin Işıklı (Lazca ismiyle Ğare) Köyü'nden İstanbul'a gelmiş olan Ali Mehan ile Niyazi Yakıcı, dikiş makinesi almak üzere Pangaltı semtine giderek; Halaskârgazi Caddesi, 115 numaralı adreste bulunan mağazadan bir dikiş makinesi alırlar. Çünkü Ardeşen'den göçerek Balat'a yerleşen akraba ailelerin hanımlarının bir dikiş makinesine ihtiyacı bulunmaktadır.

Satın alınan o "Singer" marka dikiş makinesi senelerce elbise diker. Ailelerin maddî vaziyeti iyileştikçe, birçoğu Balat'tan ayrılırlar fakat halen orada oturan bazı Laz aileler bulunmakta... Faturaya ismi yazılan "Ali Mehan" 2015'in mart ayında Ardeşen'in Işıklı Köyü'ndeki evinde, ikindi namazını kılarken vefat etti. "Tek Parti"nin dindarlara zulüm ettiği dönemde, köyün çocuklarına gizlice Kur'ân-ı Kerîm öğreten köyün âlimi Halim Hoca'nın oğullarından olan Ali Mehan da babasının yolundan giden bahtiyarlardan biriydi.


Singer dikiş makinesinin fatura tarihiyle hemen hemen aynı günlerde gazetede çıkan bir haber ise çok ilginç. Üzerine pek çok spekülasyon yapılan ancak bir türlü fiiliyata dökülmeyen "elektrikli arabaların" mâzisi meğerse taaa 1950'li senelere kadar gidiyormuş.

29 Temmuz 1959 tarihli gazete haberi de şöyle:

Elektrikle çalışacak otomobiller hazır!

Halen elektrikli otomobiller imâl eden firmalar, aradıkları sermaye ve imkânları bulabildikleri takdirde, pek yakında elektrik enerjisiyle işleyen otomobilleri bir kere daha piyasaya çıkaracaklardır.

Aradan yaklaşık 55 yıl geçmiş olmasına rağmen, elektrikli arabaları trafikte görmemiz halen mümkün olamadı. Neden acaba?

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?