banner39

İlk helikopterler

Helikopterin ilk üretimi İskoçyalı gemi yapımcılarından William Deny and Brothers tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bir Zamanlar 04.02.2016, 22:53 04.02.2016, 22:53
İlk helikopterler

Geliştirilen ilk helikopter tasarımda helikopterin altı tane pervanesi bulunmakta idi. 1911'de denemeler bambu iskelete monte edilmiş 45 beygir gücünde bir motor ile yapılmaktaydı. Kısa zamanda bambunun hafif olmasına rağmen, hava taşıtı için dayanıksız bir iskelet malzemesi olduğuna karar veren William Deny gövde yapımı için metal kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu farketti. Yapılan metal iskelet, helikopterin ağırlığını arttırsa da, bir sonraki yıl yapılan denemelerde yaptığı ilk denemelerde yerden üç metreye kadar havalanmayı başardı. Ancak bu üç metrelik kalkış için birkaç kişinin yardımı gerekliydi.

Thomas Edison da helikopter ile ilgilendi. Helikopterde elektrik gücünden yararlanmayı düşünüyordu. 20. asrın başında Maurice Leger Monac da iki pervaneli helikopter yaptıysa da bu yapılan helikopter havalanamayarak yerde kaldı. 1907'de Fransız Breguet 300 kilogramı aşkın dikdörtgen biçiminde bir helikopter ile 4,5 metre yükseklikte 22 metre kadar uçtu.

Ve ilk Türk helikopteri, sene 1951.

banner53
Yorumlar (1)
hasan 3 yıl önce
kim uydurduysa 1951 yanlış. 1936 tarihli konya'da basılan ekekon gazetesinden reprodüksiyon. momentumu yenmek için kullanılan 4lü ve dikey kuyruk pervanesi olmayan dünyanın ilk helikopteridir. skorsky'den çok önce yapıldı,kuyruk pervanesi nedir bilinmiyordu. yanyana ama birbirine çarpmadan dönebilen, momentumu yenmesi için de 5 derece zıt açıyla 2x3lü pervaneleri yerleştirilen teknoloji harikasıdır. üstüste olanını ruslar yaptı ancak bir benzeri daha yapılmadı, bir örneği dünyada hala yok
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?