Padişah'ın fotoğrafçıları: Abdullah Biraderler

Ertuğrul Tekke Camii (Şazeli Tekkesi, Beşiktaş) Padişah 2. Abdülhamid Hân'ın Cuma Selamlığı... Fotoğrafı çeken, Abdullah Biraderler.

Padişah'ın fotoğrafçıları: Abdullah Biraderler

Abdullah Biraderler’in dedeleri Astvazadur Hürmüzyan, Sultan Abdülmecid’in maiyetinde çalışıyordu. Alçakgönüllüğü, ahlakı ve üstün zekâsıyla çok sevilirdi. Müslüman olması teklif edildiğinde “adım Astvazadur. Yani Tanrıverdi. Bundan böyle bana Abdullah diyebilirsiniz. Böylece hem sizi memnun etmiş olurum hem de gönlüm rahat eder” der.

Torunları Abdullah Biraderler fotoğraf alanında yeteneklerini geliştirir. İstanbul fotoğrafları Paris’te büyük ilgi görür. İstanbul albümleri birçok yabancı şehirde hayranlık uyandırır.

Sultan Abdülaziz, Pera’daki bir Fransız fotoğrafçıya fotoğraf çektirir ama sonuçtan memnun kalmaz. Sadrazam Fuat Paşa, Abdullah Biraderler’den bahseder. Sultan Abdülaziz 1863’de Abdullah Biraderler'e İzmit’teki av köşkünde poz verir. Sultan, çok beğendiği bu fotoğrafın resmî fotoğraf olmasını emreder.

1870'de Rus Dükü Nikolay, Abdullah Biraderler'i ziyaret eder ve fotoğraf çektirir. Bunu öğrenen Abdülaziz Hân, stüdyonun kapısına astırdığı padişah tuğrasını söktürür. Nikolay’ın ricasıyla konu tatlıya bağlanır ve 1890’da tuğra iade edilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 21:37
banner53
YORUM EKLE

banner39