banner39

Radyomuz 88 yaşında

Memleketimizin radyo ile tanışmasının üzerinden 88 yıl geçti. Hayatımızda doldurulmayacak bir yeri olan radyo 1927'den bugüne savaşları, barışları, seçimleri anlattı, durdu.

Bir Zamanlar 07.05.2015, 22:32 07.05.2015, 22:32
Radyomuz 88 yaşında

6 Mayıs 1927′de Türkiye’de bir ilk yaşandı. Eşref Şefik, ilk radyo anonsunu Sirkeci Postane Binası'ndan yaptı. O günün üzerinden tam 88 yıl geçti. Savaşlar, barışlar, seçimler, sanat hep radyo ile halka ulaştı. Ve o ses hoparlörlerden Eminönü'ne, Boğaz'a ve oradan da Üsküdar'a yankılanarak zamanla bütün Türkiye'ye yayıldı. Radyolar, ilk geldiği günden bu yana büyük ilgiyle karşılaştı. Radyo yayını ilk senelerde akşamları olmak üzere 5 saat ile sınırlıydı.


İstanbul Radyo Evi 1945'te inşaa edildi. 1 Mayıs 1964'de ise, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu kuruldu ve diğer radyo yayınlarıyla birlikte İstanbul Radyosu da TRT bünyesine katıldı. Radyolar evlerdeyken, haber yayını da, arkası yarın kuşağı da, ailece bir araya gelerek dinlenen şarkılar da hep o sesli kutudan dinlendi. Görüntüsü olmayan bu büyülü kutuda, dinleyiciler hayal kurmayı öğrendi. Radyonun bu büyük ayrıcalığı 1968'e kadar sürdü. Tarih 31 Ocak 1968'i gösterdiğinde, radyodan sonra televizyon da evlerdeki yerini aldı. Siyah beyaz, cızırtılı görüntüsü ile renkli kutunun önünde bütün aile ekran başına toplandı. Ancak radyo, dinleyicisini hayallerine seslenmesi nedeniyle, hayatımızdaki yerini hep sürdürdü. Onun seveni de, müdavimi de hep ayrıydı.


Radyoların tarihi serüveninin en büyük tanıklarından biri de, radyo dergileri oldu. Bu dergiler, tanınmayan yüzleri, radyodan gelen sesleri, en sevilen ses sanatçılarını görünürlüğe kavuşturdu. En önemli ve beklenen haberleri, radyonun âlemini radyo dinleyicisi hep dergilerden okudu. Küçük bir radyo odasında , bir bodrum katında başlayan bu hikâye bugün artık devasa boyutlara ulaşmış durumda. Kendine has tadı, nostaljik yönüyle ve özel dinleyici kitlesiyle gelişen teknolojiye rağmen radyolar da gelişimini sürdürmeye devam etti. Bugün artık TRT de pek çok millî radyonun yanında, şehirlere özel yayın yapan radyolar kuruyor. "TRT Kent Radyo İstanbul" da bunlardan biri. Kent Radyo, İstanbullular'a özel yayın yapmak gayesiyle Harbiye'de bulunan TRT İstanbul Radyosu'nda kuruldu.


Yayın hayatına 12 Ocak 2015'te başlayan TRT İstanbul Kent Radyo; özel olarak İstanbullu dinleyiciyi hedefliyor. İstanbul’da 106,6, Ankara’da 105,6 ve İzmir’de de 99,1 frekanslarından dinlenilebilen TRT Kent Radyoları, şehre özel yayınlar yaparak şehirlerin nabzını tutuyor. Sabah 07.00 ile gece 01.00 arasında yayın yapan TRT Kent Radyo İstanbul, gece saatlerinde ise TRT 1’e bağlanıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?