banner15

Türkler Kore Savaşı'ndalar

1952 senesinin Haziran ayında, Kore'de bulunan Türk Tugayı'ndan Ordonat ve Sıhhiye Bölüğü Astsubayları bir aradalar.

Türkler Kore Savaşı'ndalar

Kore Savaşına katılan Sıhhiye Kıdemli Astsubay Hayrettin Ülsever anlatıyor:

21 Mayıs 1952 geceyarısı sonrası düşman tarafından başlatılan mevzii bir taarruz hareketi 10'uncu bölüğün bulunduğu Kum Tepe'ye yöneltilmişti. 10 bölüğün gözcüleri bir ara boş bulunduğundan diğer erat da tahkimatla meşgul olduğundan, düşmanın bu ani hareketi bir baskın tesiri yapmıştı. Düşman irtibat hendeklerine ve mevzilere kadar sessizce yaklaşmış, sonra ani bir hareketle siperlere atlamıştı. Burası, üçüncü takım bölgesiydi.

Amansız bir kavga başladı. 3'üncü takım kendini toparlayıncaya kadar üstünlük düşmandaydı. Çok geçmeden kendi lehine çevirmeyi başardı. Mevzilere atlayan düşman sayıca azdı. Kısa zamanda duruma hâkim olan üçüncü takım açtığı ateşle daha fazla düşmanın yaklaşmasını önledi. Bu arada çatışma kızıştı, bütün bölük cephesi düşman tarafından topçu ve havan ateşi altına alındı. Topçumuzun ve havan takımımızın buna cevap vermesi gecikmedi.

Üç dört saat devam eden karşılıklı ateş şafak sökerken hızını kaybetti. Bu süreç içinde 10'uncu bölükten Hayrettin Yanardağ şehit verildi, altı da yaralı vardı. Aynı gün öğleden sonra Tugay karışık takımından Mehmet Coşkun'u da şehit verdik.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 22:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48