banner39

Yolların kesiştiği nokta Kudüs

Atalarımız asırlar boyunca mukaddes şehir Kudüs'e ayrı bir değer vermişti. Günümüzde İsrail terörünün baskısı altında ezilen Kudüs, bir zamanlar müreffeh insanların memleketiydi.

Bir Zamanlar 07.08.2015, 11:34 07.08.2015, 11:34
Yolların kesiştiği nokta Kudüs


Osmanlı Kudüsü'nün iki ana caddesi vardı: Şam Kapısı'ndan Ağlama Duvarı'na uzanan el Vâd (Vadi) Caddesi ve el-Halil Kapısı'ndan Aksa Külliyesi'nin kapılarına kadar uzanan Davud Caddesi. El Vâd Caddesi büyük oranda binaların altından devam eden bir tünel cadde durumundaydı.


Aksa Külliyesi'nin Mahkeme Kapısı'ndan çıkan ve Yafa Kapısı'na kadar ulaşan Bâb-ül Silsile caddesi, fotoğrafta görülen küçük sokaktan Ağlama Duvarı'na ulaşırdı. Fotoğraftaki sima farklılığının sebebi bu merkezî konum olsa gerek. Fotoğraf 1900-1920 yılları arasında çekilmiş.


26 Aralık 1917 günü Osmanlı ordusu Kudüs'ü geri alabilmek için bir saldırı yaptı. Bu, adeta Kudüs şehrine yapılmış, "savaşmadan seni bırakmak istemedik" seslenişiydi. Fotoğrafta elindeki el bombasını atamadan şehit düşmüş bir Osmanlı askeri görülüyor. Tarih boyunca hiçbir millet, Kudüs için Türkler kadar şehit vermemiş, Filistin topraklarına onlar kadar kan akıtmamıştır.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?