banner39

Yugoslavya kralı İstanbul'a geldi

Kral hazretleri dün sabah (4 Ekim 1933) geldi ve gece çok samimi duygularla memleketimizden ayrıldı. Fazla söze hacet var mı?

Bir Zamanlar 11.04.2014, 23:21 11.04.2014, 23:21
Yugoslavya kralı İstanbul'a geldi

5 Ekim 1933. Yugoslav Kralı Aleksandr İstanbul'da. Yugoslav Kralı 4 Ekim Çarşamba günü Dubrovnik savaş gemisiyle Boğaziçi'ne girdi, Tınaztepe ve Zafer torpidolarımız tarafından karşılandı.

Dubrovnik, Kavaklar önünde durdu. Bu sırada Cumhurbaşkanlığı Umumi Kâtibi Hikmet (Bayur), Seryâver Celal (Üner), Protokol Umum Müdürü Şevket Fuat Beyler ve Yugoslav Elçilik ilgililerini taşıyan Ankara Motoru'ndan Dubrovnik gemisine geçilmiştir. Hikmet (Bayur), Kral ve Kraliçeye Atatürk adına "Hoş geldiniz" demiştir. Dubrovnik, Ortaköy açıklarına gelince, Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü (Aras) ile Vali ve Belediye Başkanı Muhittin (Üstündağ) gemiye gelerek Kral ve Kraliçeye bir buket vermişlerdir. Bu sırada Yugoslav savaş gemisi top atmak suretiyle şehri, Dolmabahçe önüne gelince de yirmi bir pâre top atışıyla Atatürk'ü selamlamıştır.

Sabah saat 10'da Kral motorla Dolmabahçe Sarayı rıhtımına gelmiş, Atatürk onu elinden tutarak motordan çıkarmıştır. Atatürk sarayda kral ile yirmi beş dakika görüşmüş, sonra kral ile birlikte Dubrovnik'e dönerek ziyaretini iade etmiştir. Atatürk burada da top atışıyla selamlanmıştır. Aynı gün saat 2'de Dolmabahçe Sarayı'nda Kral ve Kraliçe onuruna bir ziyafet verilmiştir. Saat 01'de Dubrovnik gemisi, Korfu'ya gitmek üzere İstanbul'dan ayrılmıştır.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?