12.02.2009, 06:55

Bizim mahkeme sizin mahkeme

 

Ergenekon soruşturması dolayısıyla gözaltına alınan bir emekli orgeneralin eşinin gizli dinlenmesiyle ilgili iddia her bakımdan bir "dökülme" göstergesidir.

Emekli orgeneral tutuklanmış, daha sonra hastaneye yatırılmış, sonra da dördüncü itirazın mahkeme tarafından kabul edilmesiyle tahliye edilmiştir.

Birkaç taraftan "yanıltma" faaliyetleri sürdürenlerin bir tarafı tahliyeyi kararını sanki bir "beraat" kararıymış gibi sunmuştur. Öyle sunulmasındaki amaç bellidir. Bu tür faaliyetler yargılama boyunca devam edecektir.

Genel Başkanı ve birçok yöneticisi tutuklu bulunan İşçi Partisi'nin yayın organında yer alan bir "Ergenekon şeması" bu "dezenformasyon" faaliyetinin bir parçası gibi görünüyor. O "şema" da on yıl önce ölmüş olan ve tanıyanların hiçbir siyasi formasyonu olmadığını bildikleri bir gazetecinin adı bile bulunuyor.


***


Emekli orgeneralin eşinin dinlenmesi de ayrı bir vahameti işaret ediyor. Bir emekli orgeneralin eşinin, o kişi hangi suçlamalar altında olursa olsun dinlenmesinin açıklanabilir bir yanı yoktur. Emekli orgeneralin eşinin bütün konuşmalarını en ağır duygusal etkiler altında yapacağı bellidir.

Bu konuşmaları dinleyenler ve yayanlar aslında suç işlemektedir.

Diğer yandan da bir başka vahim durum o kişinin sözlerinin içindedir. Eğer bu konuşma doğruysa, ki şu ana kadar adı geçen kişiler tersine bir açıklama yapmadı, "filanca mahkemeler bizden" gibi bir söz sarfedilmesi toplumdaki ağır bölünmenin ciddi kanıtıdır.

Olayın her tarafından kötü kokular yükseliyor. Bütün topluma yayılmış bu kötü kokuların etkilerinin giderilmesinin tek yolu, yargının gerçekten bağımsız çalıştığını göstermesidir.

"O mahkeme onlardan, öbür mahkeme bizden" diye konuşulan bir ortamda yargıya güvenin yeniden tesis edilmesi çok güç olacaktır.


***


Ergenekon davasına dönersek; askeri yargının devreye girmesinin birçok açıdan güven tesisi için yararlı olabileceğini söyleyebiliriz.

Askeri yargının da çalışmaya başlamasıyla kamuoyundaki bazı soruların, örneğin gömülü silahlarla ilgili iddiaların da hızla açıklığa kavuşması beklenecektir.

Şu andaki karmaşanın devam etmesinin kimler tarafından istendiği yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu karmaşayı da yine bağımsız yargı giderecektir, gidermek zorundadır.

Vatan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?