banner39

24.01.2008, 08:37

BM, Çin'e rağmen Hartum'a daha sert çıkmalı


 
BM, Hartum'un Cancavid milislerinin korku saçan liderini terfi ettirmesi karşısında, Darfur'daki insani felakete son vermek için çok daha sert adımlar atmalı

Sudan rejiminin sinizminin sonu yok. Darfur'da soykırım yapan hükümet, korku saçan Arap Cancavid milislerinin lideri Musa Hilal'i üst düzey bir göreve atadı. Hilal'in, Federal İlişkiler Bakanlığı'na özel danışman yapılmasını tüm uluslar kınamalı. Bu katilin terfi ettirilmesi BM Güvenlik Konseyi'ni, 26 bin BM ve Afrika Birliği barış gücünün Darfur'a konuşlandırılmasını engelleyen Hartum'un sulandırıcı manevralarına hoşgörü göstermekten vazgeçmeye teşvik etmeli. Kısa süre önce, üst düzey bir generalin yönetimindeki Sudan askerleri bir barış gücü konvoyuna saldırdı; 10 dakika boyunca, 20 BM-Afrika birliği aracına karşılık görmeden ateş ettiler. Bu, Hartum'un barış güçlerine hoş karşılanmadıklarını gösterme yöntemiydi.
Darfur'daki göçebe Arap kabilelerinden birinin lideri olarak, Hilal Afrikalıların köylerinin yıkılmasından, köylülerin öldürülmesinden, tecavüzlerden ve 2,5 milyon insanın mülteci kamplarına sığınmasından sorumlu. Bu insanlık suçları nedeniyle, BM Güvenlik Konseyi Nisan 2006'da, Hilal ve üç diğer milis lideri için seyahat yasağı getirdi.
Sudan yetkilileri Cancavidlerin kendi başlarına hareket ettiğini veya Hilal'in, Başkan Beşir'in söylediği gibi 'istikrar ve güvenliğe katkı yaptığını' savunurken, Hilal'in kendisinin teslim ettiği şeylerle çelişiyorlar. İnsan Hakları İzleme Örgütü'yle 2004'te yaptığı bir söyleşide Hilal, her zaman Sudan hükümetinin emirleri doğrultusunda hareket ettiğini söylemişti.
Hilal'i merkezi hükümetin bir üyesi yapmaktaki niyet taktiksel. Darfur'daki bazı Arap kabileler rejime muhalif Afrikalı gruplarla yakınlaşıyor. Beşir ve suç ortakları şüphesiz, önde gelen bir Cancavid savaş ağasına böyle bir görev vererek, önemli Arap kabilelerinin sadakatini güvence altına almaya çalışıyor.
Dünya Sudan'ın barış güçlerini engellemesi karşısında daha fazla sabretmemeli. Darfur'da 4 milyon insan ölüm, açlık ve ölümcül hastalık tehlikesi altında. Bu insanları kurtarmak Hartum'un BM Güvenlik Konseyi'ndeki koruyucusunu utandırmak anlamına geliyorsa da varsın olsun. Vicdansızca Sudan'a karşı yaptırımları veto etme tehdidi savuran Çin, bu yaz Pekin'de düzenlenecek olimpiyat oyunlarına her şeyden çok önem veriyor. Çin Sudan'a merhamet göstermezse, medeni uluslar bu 'parti'yi 'Soykırım Oyunları' diye adlandırmalı...

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?