banner39

03.06.2010, 03:19

BM de İsrail katliamına ortak

İsrail’in ‘özgürlük filosuna’ yönelik terörist katliamı üzerine yayımladığı bildiride BM Güvenlik Konseyi, sadece İsrail terörüne karşı koymaktan tamamen aciz olduğunu ispatlamadı, İsrail’in ortağı da oldu. Bildirinin içerdiği şu beş nokta üzerinde düşünebiliriz: Birincisi, konsey bu iğrenç katliam ve savaş suçu karşısında karar almayıp bildiri çıkarmakla yetindi. Bildiride geçen ifadeler hiç kimseyi bağlamıyor, pratik değeri yok, İsrail’in dikkat etmesini gerektirmiyor.

İkincisi, bildiri ‘can kayıplarına ve yaralanmalara duyulan üzüntüden’ bahsediyor. Yani suçun iğrençliğine, konseyin savunması ve koruması gerekli bütün uluslararası sözleşmelere karşı olmasına rağmen İsrail oluşumunu kınama çağrısı gerektirecek bir şey görülmüyor.

Üçüncüsü, bildiri ‘İsrail askeri operasyonundan’ bahsediyor. Sanki İsrail meşru bir savaşa giriyormuş ve savaş suçu işlememiş gibi. Dördüncüsü, bildiri yaşananlar için ‘tarafsız soruşturma’ çağrısı yapıyor. Sonuçları bağlayıcı olacak bağımsız uluslararası soruşturma talep etmiyor. Tarafsız soruşturma talebi bu misyonun İsrail’e verilmesi anlamına geliyor. Amerikalı delege ‘İsrail soruşturmasını destekliyoruz ve İsrail’in nezih iç bir soruşturma yapacağımdan eminiz’ diyerek bu talebi açıkça ortaya döküyordu. Beşincisi, bildiri ‘Gazze’deki şartların katlanılamayacağından’ bahsediyor, ‘insani yardımların yapılması ve Gazze’de dağıtılması’ çağrısı yapıyor. Bildiri İsrail oluşumunun Gazze’ye dayattığı zalim terörist ablukadan bahsetmiyor.

Güvenlik Konseyi bildirisi pratikte şehitlerin canlarını ve İsraillilerin Akdeniz’e gömdüğü uluslararası hukuku hafife aldı. Konsey düşmanla işbirliği yaptı ve terörün ortağı oldu. Güvenlik Konseyi’nin bu alçaltıcı korkak tutumu, İsrail oluşumuna dilediği zaman katliamlarını ve terörist suçlarını işlemesine yeşil ışık yaktı.

Doğal olarak Güvenlik Konseyi’nin bu suçunun arkasında ABD yönetiminin aldığı tutum ve İsrail’in kınanmasını engellemek için yaptığı büyük baskılar var. Bu yaşananlar Arap ülkelerinin ABD’nin çözüm için arabulu-culuk rolü oynamasına bağlanan yanılgıları bırakmalarına ilave bir kanıttır. Keza Filistinlilere veya Araplara adil davranacak uluslararası tutum yanılgılarını bırakmak için de bir kanıttır. (Bahreyn gazetesi Ahbar El Haliç, 2 Haziran 2010)

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?