banner39

Akdeniz'de zehirli aslan balığı için 'Wanted' afişi

TÜDAV, Akdeniz’e kadar gelen yüzgeçleri zehirli aslan balıkları hakkında halkın ve balıkçıları uyarmak amacıyla “Wanted” başlıklı afişler bastırdı

Çevre ve İklim 26.01.2018, 11:48 26.01.2018, 11:48
Akdeniz'de zehirli aslan balığı için 'Wanted' afişi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), Akdeniz’e kadar gelen yüzgeçleri zehirli aslan balıkları hakkında halkın ve balıkçıları uyarmak amacıyla “Wanted” başlıklı afişler bastırarak, balıkçı kasabalarına ve dalış merkezlerine dağıtımına başladı.

Son yıllarda iklim değişikliği ve besin ağındaki değişimlerle birlikte Akdeniz başta olmak üzere Türkiye denizlerine birçok yabancı deniz canlısı girdiğini belirten TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, halen Akdeniz’de 1000’e yakın türde yabancı deniz canlıları bulunduğunu bildirdi.

TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Akdeniz’deki yabancı deniz canlılarından 450 kadarının Türkiye sularında olduğunu anlatırken, şöyle konuştu:

“Bu sayının 60 kadarını yabancı balık türleri oluşturuyor. Başta Süveyş Kanalı yoluyla girenler olmak üzere, gemi balast suları, insan eliyle taşınma ve yapışma (fouling) gibi sebeplerle bunların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Yeni ortama giren birçok zehirli balık, denizanası gibi türler turizm, balıkçılık gibi faaliyetleri olumsuz etkiliyor. Ayrıca zehirli balıkların yenilmesi halinde halk sağlığı için yeni sorun alanları oluşturuyor. Sadece Marmara Denizi’ne gelen 90 kadar yabancı tür bulunmaktadır. Bu denize gemilerin balast sularıyla gelen tür sayısı 50 kadardır ve balast değişiminin veya boşaltmanın Marmara Denizi’ne yapılmaması önerilmektedir.”

BİYOLOJİK SAVAŞ

Yabancı deniz canlılarının birçok bölgede biyolojik sabotaj nedeni olarak adlandırıldığını, bu türlerin deniz ekosistemine vereceği zararların boyutunun tahmin edilemediğini vurgulayan Öztürk, TÜDAV olarak zararlı türlerle ilgili olarak aslan balıkları konusunda halkı ve başta da balıkçıları uyarmak amacıyla bir poster hazırlayarak bütün balıkçı kasabalarına ve dalış merkezlerine dağıtımını sürdürdüklerini anlattı.

AB tarafından yapılan bir araştırmaya göre, denizlerdeki yabancı türler yılda 12 milyar avroya yakın zarara neden oluyor. Türkiye’de balon balıklarının ağlara verdiği zararlar ve iş gücü kaybı nedeniyle küçük ölçekli balıkçılara verdiği zararın yılda 10 bin TL olduğu belirtilerek, bu zararla karşılaşanlara devlet desteği verilmesi önerildi. Bunun yanı sıra Akdeniz’e yabancı zararlı türlerin girişinin azaltılması için deniz çayırlarının korunması ve daha fazla deniz koruma alanı oluşturulması gerektiği kaydedildi.

AKDENİZ İÇİNDE BAŞKA BİR AKDENİZ VAR

TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Akdeniz’e giren yabancı türlerin iklim değişikliği ve deniz suyu sıcaklığının artması nedeniyle bütün Akdeniz’de kolayca yaşam alanı bulabildiğini hatırlatırken, denizlerde iklim değişikliği ve yabancı türlerin yayılması konusunda ulusal bir izleme programı başlatılmasını önerdi. Öztürk, “Özetle Akdeniz’in içinde artık ağırlıkla Kızıldeniz canlılarından oluşan başka bir Akdeniz var ve bu herkesi tehdit ediyor” dedi.

Kaynak: DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?