banner39

Çevreyi kirletenlere para cezası geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, meclise 39 maddelik yeni kanun teklifi sunduklarını açıkladı. Teklifle bazı ürünlerde geri dönüşüm planlanırken sıfır atık sistemi kurmayanlara ve umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere para cezası gelecek.

Çevre ve İklim 12.10.2020, 14:34
Çevreyi kirletenlere para cezası geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş TBMM’de basın toplantısı düzenledi. AK Parti’li milletvekillerince hazırlanan Türkiye Çevre Ajansı Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Başkanlığı’na sunulduğunu bildirdi.

Teklif Türkiye Çevre Ajansı kurulmasının yanısıra bisiklet yolu, elektrikli scooter ve bisiklet şeritlerine yasal düzenleme yapılması ile elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter kullanabilme yaşının 15 olarak belirlenmesini de içeriyor.

Muş’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Teklifle bazı ürünlerde geri dönüşüm planlıyoruz, sıfır atık sistemi kurmayanlara para cezası gelecek.

Umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere para cezası getiriyoruz.

Ne tür faydalar sağlayacak bize. Hammadde ihtiyacı azalacak. Emisyonlar azalacak. Yerel üretimlerin atık bertaraflarında azalma olacak. İlk yıl burada beklediğimiz istihdam 7 bin 500.

Her metrekareye 100 lira ceza


20 yıl içinde 12 bin kişilik bir istihdam burada oluşmuş olacak. 20 yıl için ekonomiye 6 milyar Euro civarında bir katkı sağlamasını bekliyoruz. Atık plastik ithalatının da yüzde 40 oranında azalmasını beklemekteyiz. 2022’nin ocak ayında sistem çalışmaya başlayacak.

Kanun geçtikten sonra 1 yıl sistemin kurulumu için çalışılacak. 1 yıl sonra 2021’in başında da bütün bu kutulardır geri dönüşüm kapsamında ekonomiye kazandırılacak.

Çevre kanunda belli başlı düzenlemeler yapıyoruz depozito sistemine dahil olamayan satış noktalarına her metrekare için 100 lira ceza geliyor.

Sıfır Atık Yönetim Sistemi kurmayanlar ya da beyan etmeyenlere de 20 bin lira idari para cezası gelmiş olacak.

Erken seçim açıklaması


Erken seçim sorusuna da Muş, “Erken seçim gündemimizde yok. Seçim 2023 yılında olacak” yanıtını verdi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?