banner39

Dipsiz Göl'ün dibini dolduranlara ceza geldi

Halk arasında "Dipsiz Göl" olarak bilinen ve haberlere konu olan alanda gerçekleştirilen define kazısıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Olaya neden olan kamu çalışanları görevlerinden uzaklaştırıldı.  

Çevre ve İklim 16.11.2019, 07:48
Dipsiz Göl'ün dibini dolduranlara ceza geldi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşhane'deki Dipsiz Göl'ün kurumasına sebep olan kişilerin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, Taşköprü Yaylası'ndaki Dipsiz Göl'de define aramak amacıyla kazı çalışmaları yapıldı.

İsmi açıklanmayan iki kişi resmi izin alarak kamu görevlileriyle birlikte define arama yönetmeliğine aykırı bir şekilde çalışmalarını yürüttü. Kazı çalışmaları sonucu göl kurudu. Kaynağı ve akarı olmayan 12 bin yıllık Dipsiz göl toprakla dolduruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Gümüşhane’de bulunan Dipsiz Göl'de gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gölün kurumasına sebep olunmuştur. Bakanlığımızca ilgililer hakkında, 15 Kasım 2019 tarih ve 372 sayılı onay ile soruşturma başlatılmış ve görevden uzaklaştırılmışlardır." denildi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?