banner39

Güney Kore'nin tarımını Moğolistan'dan gönderilen bok böcekleri kurtaracak

Modern tarımda kullanılan ilaçlar sonrası Güney Kore'de son 30 yıldır soyu tükenen bok böceklerinin yeniden ülke tarımını iyileştirmesi için Moğolistan'dan 200 tane alındı

Çevre ve İklim 02.09.2019, 10:28 02.09.2019, 10:43
Güney Kore'nin tarımını Moğolistan'dan gönderilen bok böcekleri kurtaracak

Moğolistan'dan 200 bok böceği ülkenin tarımını iyileştirmek için Güney Kore'ye gönderildi.

1970'lerde hayvancılıkta tarım ilacı ve gübrelerin kullanımı ve modern eğilimler sonucu, Güney Kore'de gübre böcekleri ortadan kayboldu. Otuz yılı aşkın bir süredir soylarının tükendiğine inanılıyor. Moğolistan'da tarıma faydasına inanılan bok böcekleri, entomolojik merkezde bakım ve üremeleri sağlandıktan sonra doğaya serbest bırakılıyor. Kendi ağırlığının 1140 katı fazlasını taşıyabiliyor.

Eski Mısır'da, mezarlarda, mücevherlerde, tapınak duvarlarında, muskalarda birçok yerde bok böceğinin resmedilmiştir. Eski Mısırlılar, bu böceğin top şekline çevirip döndürerek yaptığı hareket ile güneşin doğudan batıya doğru hareketini sembolize ettiğine inanılıyor.

Dung beetle mera, ekosisteminin korunmasında ve geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Birçoğu toprağı gübrelemektedir, parazitleri tahrip etmektedir ve hatta sera gazı emisyonlarını azaltmada rol oynamaktadır.

Kaynak: ca.news.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?