banner39

Okuldan mezun olunca ağaç dikmek gelenekti, artık kanun

Filipinler’de lise ve üniversite diploması almaya 10 ağaç dikme ön şartı getirildi

Çevre ve İklim 29.05.2019, 16:47 29.05.2019, 16:54
Okuldan mezun olunca ağaç dikmek gelenekti, artık kanun

Filipinler, mezun olmak istiyorsa öğrencilerin 10 ağaç dikmesini gerektiren yasaları çıkardı. Mevzuat mevcut geleneği resmileştirir ve uygun şekilde uyulursa her yıl 175 milyon yeni ağaç elde edilmesine yol açabilir.

Yeni bir Filipinli yasası, mezun olan tüm lise ve üniversite öğrencilerinin mezun olabilmeleri için her birine en az 10 ağaç dikmelerini gerektiriyor. Yasa, mezuniyet sonrası aynı zamanda küresel iklim değişikliğiyle de mücadele etmek için umut edilen ağaç dikme geleneğini resmileştiriyor. Yasanın savunucuları, yasanın uygun şekilde uyulması halinde bir kuşakta 525 milyar ağaç dikildiğine neden olabileceğini söylüyorlar.

Filipinler'in mevzuatının temel yazarı Magdalo Parti temsilcisi Gary Alejano, konu ile ilgili şunları söyledi: "ilkokul mezun 12 milyondan fazla öğrenci ve yaklaşık beş milyon öğrenci liseden mezun ve az daha her yıl üniversiteden mezun 500 bin, bu girişim, doğru şekilde uygulanırsa, her yıl en az 175 milyon yeni ağaç dikilmesini sağlayacaktır. Alejano, “Bir nesil boyunca, bu girişime 525 milyardan daha az bir miktar eklenebilir. Sadece yüzde 10'luk bir hayatta kalma oranıyla bile, bu, gelecekte 525 milyon ek ağaç bulunabileceği anlamına geliyor.” dedi

CNN'in Filipinler haber servisine göre, ağaçlar mangrovlara, mevcut ormanlara, bazı korunan alanlara, askeri alanlara, terk edilmiş maden sahalarına ve seçilmiş kentsel alanlara dikilecek .

Hükümet, dikim için seçilen türlerin alanın her yerine, iklimine ve topografyasına uygun olması gerektiğini ve ayrıca yerli türlerin tercih edileceğini söyledi.

Ağaçların ani karbon emici etkisine ek olarak, mevzuatın gelecek nesillere çevresel anlayışın getirilmesine yardımcı olacağı ve ekolojik girişimlere yol açacağı ümit edilmektedir.

Ülkenin Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Eğitim Komisyonu birlikte bir araya gelerek tasarıya uygunluk sağlayacak.

Filipinler, 20. yüzyıl boyunca toplam orman örtüsünün yüzde 70'ten yüzde 20'ye düştüğü, dünyanın en çok tahrip edilmiş ülkelerinden biri. Yasadışı tomruk ülke için bir sorun olmaya devam ediyor ve bazı bölgelerde ağaç eksikliği, sel ve toprak kayması riskini ve etkilerini daha da artırdı.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?