Sabri Ülker Çevre Ödülü açıklandı

Bu sene Çevre ve İnsan başlığı altında düzenlenen Sabri Ülker Çevre Ödülü, Hydromx Enerji Tasarruf Projesi'ne verildi

Sabri Ülker Çevre Ödülü açıklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yıldız Holding'in, DenizTemiz Derneği, TURMEPA işbirliğiyle yürüttüğü Sabri Ülker Çevre Ödülü'nün üçüncüsü Hydromx Enerji Tasarruf Projesi'ne verildi.

Hydromx, enerji tüketimi ve karbon salımında yüzde 35 azalma sağlıyor. Ödül töreninde konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, ödül törenini gelenekselleştirerek çevre, su ve tarım gibi alanlarda proje üretenleri ödüllendirmeye devam edeceklerini söyledi.

Ödülün açıklandığı törende konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, ödülü gelenekselleştirerek çevre, su ve tarım gibi alanlarda proje üretenleri ödüllendirmeye devam edeceklerini belirterek "Bu amacımızda en önemli yol göstericimiz Sabri Ülker. O'nun 'Topraklarımıza, sularımıza, çevremize sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır' sözü bize ışık tutuyor. Sabri Bey, TEMA'nın kurucularından biriydi. Şimdi bizler sivil toplum kuruluşlarına üye olarak ve ortak projeler geliştirerek vatanımıza hizmet etme geleneğini sürdürüyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2012 yılında kentleşme oranı yüzde 78 oldu. Sanayileşme ile birlikte son 30 yıldaki hızlı nüfus artışı ve çarpık kentleşmenin olumsuz etkileri kentlerde yaşayanların yaşam kalitelerini düşürüyor ve doğa ile olan bağlarını kısıtlıyor. Ödüle başvuran projelerin, ülkemiz insanının yaşam kalitesini ve doğal yaşam kaynaklarının verimini yükseltmeye katkıda bulunuyor olmasını istiyoruz. Ödülü kazanan projemiz, hepimizin gündeminde giderek yerini artıran enerji ve karbon salımı konusunda" dedi.

Enerji konusunun önümüzdeki dönemde daha fazla önem kazanacağına dikkat çeken Ali Ülker, bu sebeple Sabri Ülker Çevre Ödülü'nün enerji alanında çalışma yapan bir girişimciye verildiğini ifade etti. Sabri Ülker'in kendilerine bıraktığı en büyük mirasın 'israfsız şirket' kültürü olduğuna işaret eden Ülker şunları söyledi:

"Enerjiye her zaman ihtiyacımız var ve kentleşme ile birlikte temiz enerji kaynaklarına ihtiyaç artıyor. Artık kullandığımız temiz enerjiyi daha bilinçli ve az kullanmak büyük önem arz ediyor. Sabri Bey'in bize bıraktığı en büyük miraslardan biri israfsız şirket kültürü… Unun gramını, suyun damlasını ve insanın emeğini israf etmeyen bir şirket kültürü oluşturmuştu, şimdi biz yönetim kurulu başkanımızdan başlayarak herkes bu kültürün gönüllü uygulayıcısı ve takipçisi. Bu kültür üzerine inşa ettiğimiz sürdürülebilirlik çalışmaları ile son 5 yılda holding içinde karbon salınımını 117 bin 750 ton azalttık. Lojistik kaynaklı karbon salınımını son 3 yılda yüzde 16 azalttık. 2024'e kadar salım artışı olmadan büyümeyi hedefliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 13:39
banner53
YORUM EKLE

banner39