banner39

banner35

Van Gölü canavarı aslında insanmış!

Jandarma Van gölünde 10 ton balık avlayabilecek 400 metre uzunluğunda manyat ağını drone ile ele geçirdi

Çevre ve İklim 16.04.2020, 14:08
Van Gölü canavarı aslında insanmış!

Van Gölü'nde 10 ton balık avlanabilecek ağı drone buldu.

Jandarma Van gölünde 10 ton balık avlayabilecek 400 metre uzunluğunda manyat ağını drone ile ele geçirdi

15 bin insanın geçim kaynağı olan Van Gölü`nde yaşayan endemik bir tür olan inci kefalinin avlanma yasağı 15 Nisan tarihinde başladı.

Her yıl 15 Nisan tarihinde başlayan av yasağı, 15 Temmuz tarihinde sona eriyor.

3 aylık süre içerisinde balığın avlanması, satılması yasaklarınken jandarma ekipleri ise kaçak avlanmayı önlemek için bu yıl drone ile kaçak balık avını durdurmayı hedefliyor av yasağının başlamasıyla Jandarma ekipleri Van gölünde kaçak balık avcılığını engellemek için çalışmalara başladılar.

Van`ın Muradiye ilçesinde Muradiye İlçe Jandarma komutanlığı Van İl Jandarma komutanlığı Çevre Koruma Timi ve Erciş Asayiş Bot Tim komutanlığı ile Muradiye İlçesi Karahan Mahallesi Bendimahi köprüsü mevkisinde drone ile İnci kefali avında kullanabilecek ağ ve teknelerin gizlendiği sazlık alanlar da icra ettikleri faaliyette sazlık alana gizlenmiş vaziyette 10 ton balık avlaya bilecek 400 metrelik manyat tipi ağ ele geçirdiler.

Yakalanan 400 metrelik manyat tipi ağ muhafaza altına alınarak, imha edilmek üzere Muradiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim edildi.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Akkuş, inci kefalinin üreme dönemine girdiği için av yasağının başladığını söyledi.

Bölgede 15 bin insanın geçim kaynağı olan inci kefalinin en iyi şekilde korunarak gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirten Akkuş, şöyle konuştu:
"Av yasağı döneminde İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler Van Gölü etrafındaki derelerde 24 saat esasına göre nöbet tutarak balıkları koruyor. Bugün yapılan denetimlerde 400 metre uzunluğunda manyat tipi ağ ele geçirildi. Bu ağla bir saatte 10 ton balık yakalanması mümkün. Sezonun daha başındayız. Üreme dönemi 90 gün sürecek. Şimdiden gösterdikleri duyarlılıktan dolayı jandarma ekiplerine teşekkür ederim. Drone ile kısa sürede yaklaşık 10 kilometrelik alan tarandı ve kaçak ağların yerleri tespit edildi. Bu da doğa koruma çalışmalarında yeni metotları kullanmamız gerektiğini bize gösteriyor."

Fotoğraf: Necmettin Karaca

Van Gölü Canavarı, Van ve Bitlis illeri arasında yer alan Van Gölü"nde yaşadığı ileri sürülen efsanevi bir yaratıktır. 1993 yılına dek kaynaklarda adından hiç söz edilmeyen yaratığı, bugüne dek gördüğünü iddia eden çok sayıda kişi var.

Yorumlar (1)
diyar diyar 1 yıl önce
Çok iyi
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?