banner39

Çin ABD’yi uyardı: Pandora’nın Kutusu'nu açmayın

Çin, ABD’nin İran’a yönelik tehditkar tutumu için bir açıklama yaptı. İran’a yaklaşımı nedeniyle ABD’yi eleştiren Çin, “Ortadoğu’da Pandora’nın Kutusu’nu açma” uyarısında bulundu.

Çin 18.06.2019, 10:39 18.06.2019, 14:05
Çin ABD’yi uyardı: Pandora’nın Kutusu'nu açmayın

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD’nin İran’a yönelik tehditkar ve saldırgan tutumuna yönelik bir açıklamada bulundu.

Hükümetten yapılan açıklamada, ABD’nin “Ortadoğu'da bir “Pandora Kutusunu” açmaması gerektiği konusunda uyarı yaptı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroşige Seko, geçen hafta Perşembe günü Japonya'ya yük taşıyan iki petrol tankerinin Hürmüz Boğazı yakınlarında saldırıya uğradığını açıklamıştı.

Konuya ilişkin, ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Yarbay Earl Brown, yardım çağrısında bulunan gemilerin "M/V Front Altair" ve "M/V Kokuka Courageous" isimlerini taşıdığını duyurmuştu.

Saldırıda vurulan Kokuka Courageous gemisindeki 21 mürettebatın Amerikan Bainbridge muhribine alındığını belirten Brown, ABD Hava Kuvvetlerine bağlı P-8 tipi keşif uçağının da bölgede keşif yaptığını belirtmişti.

'İRAN GEMİLERİ GÖRÜLDÜ' İDDİASI

Seyir halindeyken saldırıya uğrayan Japon petrol tankerinin mürettebatının havada uçuşan cisimler gördüğü ve yakınlarda İran donanmasına ait gemi tespit ettiği öne sürülmüştü.

Kaynak: wwwdunyabulteni.net, AA
 

banner53
Yorumlar (1)
gemuh79 2 yıl önce
abd , dünya liderliğini kaybetmeye hiç bu kadar yaklaşmamıştı.Rusya ve Çin öyle güçlendi ki , abd artık saman altından yürüttüğü "Para kaynaklarının üstüne oturarak,mevcut gücünü koruma " felsefisini , artık açıkça ,"pkkya kara ordum demesi","suriye silahlı kuvvetlerine ,suriye toprakları üzerinde saldırması","aynı olayı irana yapmaya çalışması",keyf
ekonomik ambargolar ve posta koyma çalışmaları vs... hep son çırpınışlar.Neden mi ? Dünya üzerinde karşılıksız para basabilen tek ülke , şu ana kadar dünya lideri olan abd'dir.Peki bu liderliği kaybederse , herkesin elindeki dolarlar , sizce ne olur ? Peki sonrasında abd ne olur ???
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?