banner15

Huawei krizi büyüyor, Büyükelçi Bakanlığa çağrıldı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Mıng'in derhal serbest bırakılmasını talep etti, aksi halde Kanada için bunun ciddi sonuçları olacağı konusunda uyardı.

Huawei krizi büyüyor, Büyükelçi Bakanlığa çağrıldı

Çinli teknoloji şirketi Huawei'in sahibinin kızı ve CFO'su Ming Vancou'nun ABD'nin İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada'da gözaltına alınmasının ardından Çin Dışişleri Bakanlığı Kanada'nın Pekin Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Kanada'nın Pekin Büyükelçisi John McCallum'a, Vancou'nun serbest bırakılmaması halinde bunun ciddi sonuçları olacağını bildirdi.

Çin'in bu gözaltıyı ciddi şekilde protesto ettiği iletildi. Kanada'nın, ABD'nin talebi üzerine 1 Aralık'ta Çin vatandaşını gözaltına alarak, bu kişinin yasal haklarını ihlal ettiğini belirten Dışişleri Bakan yardımcısı Li, Kanada'nın bu tutumunun "mantıksız, tolere edilemez" olduğunu söyledi.

Huawei'in sahibinin kızı ve CFO'su Ming Vancou'nun cuma günü başlayan kefalet duruşması pazartesi günü de devam edecek. Dünyanın en büyük telekom şirketleri arasında yer alan Huawei'in 170 ülkede 180 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 18:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48