banner39

Panda Tuan Tuan Çin-Tayvan gerginliğini yumuşattı

Hayatının son dönemine giren panda Tuan Tuan, Çin ve Tayvan hükümetleri arasında dondurulmuş haldeki ilişkileri bir nebze yumuşattı.

Çin 30.10.2022, 23:34
Panda Tuan Tuan Çin-Tayvan gerginliğini yumuşattı

Çin'in 2008'de ilişkileri normalleştirme yönünde jestle ada ülkesine hediye ettiği erkek panda geçen haftalarda hastalandı. 

Çin'in topraklarının parçası saydığı Tayvan'la 2016'dan beri resmi teması olmamasına rağmen, Tuan Tuan'ın son günlerinde rahat etmesine yardımcı olacak veterinerlerin adaya geçişine izin verildi. 18 yaşındaki Tuan Tuan'ın beyin tümörü taşıdığı sanılıyor.

Taipei Hayvanat Bahçesi yönetimi, Çin anakarasından gelecek veterinerlerin en az 7 gün gözlem yapacağını açıkladı.

Hayvanat bahçesinin yöneticisi İv Vang şöyle dedi:

Gelip Tuan Tuan'ı bizzat görme arzularını dile getirdiler. Bence de bu çok anlamlı bir ziyaret.

Tayvan Anakara İşleri Konseyi, veterinerlerin vize işlemlerinin sürdüğünü duyurdu.

Tuan Tuan ve birlikte iki dişi yavru sahibi oldukları hayat arkadaşı Yuan Yuan'ın isimleri birlikte okununca "yeniden birleşme" anlamına geliyor. 

Ada ülkesinin bağımsızlığını savunan Tayvan lideri Cai Yingven'in seçimi kazandığı 2016'dan bu yana Çin-Tayvan ilişkileri donuk vaziyette.

Çin, eskiden beri "panda diplomasisi" çerçevesinde çeşitli ülkelere sevimli hayvanları ödünç hediye olarak gönderiyor. Bu pandaların çiftleşmesi halinde yavruların Çin'e iade edilmesi gerekiyor. Ancak Çin-Tayvan ilişkilerinin normalleşmesi adına Tuan Tuan ve Yuan Yuan bu kuraldan muaf tutulmuş ve ikili hem adada hem de anakarada büyük popülarite kazanmıştı.

,Kaynak: Independent Türkçe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?