banner39

Başbakan Yardımcısı Akdağ'dan 'aşı' uyarısı

Başbakan Yardımcısı Akdağ, Avrupa'nın bazı ülkeleri ile ABD'nin aşı konusundaki iddialarını "dedikodu" olarak niteledi ve vatandaşlardan Sağlık Bakanlığı'nın aşı takvimine uymalarını istedi.

Çocuk Sağlığı 12.05.2018, 10:26 12.05.2018, 17:41
Başbakan Yardımcısı Akdağ'dan 'aşı' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çocukların aşılarına ilişkin tartışmalar konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

11 yıl boyunca Sağlık Bakanlığı da yapmış olan Akdağ, vatandaşların, aşı takvimine alınan 13 aşıyı hiçbir endişeye kapılmadan çocuklarına yaptırmaları gerektiğini bildirdi.

"AŞI KONUSUNU GERÇEKTEN ÖNEMSEMELİYİZ"

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Aşı önemli bir konu. Aşıyla önlenebilir hastalıklarla binlerce, on binlerce çocuğun hayatı kurtuluyor. Yani çocuklar hastalıklara yakalanıp ölmüyorlar ya da hastalıklardan dolayı belli engellilikler gelişmemiş oluyor. Dolayısıyla aşı konusunu gerçekten önemsemeliyiz." dedi.

'ALARMA GEÇECEĞİMİZ HERHANGİ BİR DURUM YOK'

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ şunları söyledi:

"Türkiye'de gerçekten vatandaşımızın çocuklarını aşılatma oranları bugün Avrupa'dan da yüksek. Avrupa'nın bazı ülkelerinde, ABD'de birtakım gereksiz dedikodular bazı aşılar konusunda bir kısım vatandaşların tereddütlerine yol açtı. Gereksiz dedikodu, diyelim ki herhangi bir aşının herhangi bir alakası olmayan bir duruma sebep olduğu gibi bir dedikodu. Bilimsel olarak ispatlanmamış olan, hiçbir delili olmayan... Bu neye yol açtı? Mesela diyelim ki kızamık salgınları görülmeye başlandı Avrupa'da, Amerika'da. Tamamen kökü kurutulmamıştı ama artık hemen hemen görülmüyordu. Türkiye bu hususta oldukça iyi. Türkiye'de hala vatandaşlarımız çocuklarını koruma konusunda hassasiyetlerini devam ettiriyorlar. Dolayısıyla alarma geçeceğimiz herhangi bir durum, falan yok."

banner53
Yorumlar (1)
HALIT 3 yıl önce
saçmalama s. bakan Türkiye de kimlik olmayan bir sürü insan var zorunlu yapacaksınız aşıyı para cezası vereceksiniz Osmanlı her kes için kayıt tutardı kimlikte ADRES olacak...hem terörü kesersin...kimsin...ne işin var şehirde kaldığın yer neresi...köprünü orada KONTROL OLACAK FATİH sultan ne buyurdu "benim iznim olmada kimse İstanbul'a yerleşemez..." git gerçek tarih oku...
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?