banner39

'Bebeklere 'yanlışlıkla' Kovid-19 aşısı yapıldı, hiçbir yan etkisi yok'

Canlı yayında "yanlışlıkla" 6 aylık veya 1 aylık bebeklere korona aşısı yapıldığını ve bunun bebeklerde hiçbir yan etkiye neden olmadığını söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, sonuçların ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacağını dile getirdi. Şok etkisi yaratan bu açıklamalar sosyal medyada da büyük tepki gördü.

Çocuk Sağlığı 23.09.2021, 10:50 27.09.2021, 13:16
'Bebeklere 'yanlışlıkla' Kovid-19 aşısı yapıldı, hiçbir yan etkisi yok'

Dünyayı sarsan korona salgınına karşı ülkemizde de devam eden aşılama uygulamasında son olarak 12 yaş üstüne ebeveynlerinin onayı olmak şartıyla izin verilmişti. Dün akşam NTV'de bir programa katılan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, çocuklardaki aşılama uygulamasına ve vaka sayılarındaki artışa yönelik açıklamalarda bulundu.

Kurugöl, bu esnada çok tartışılacak ifadeler kullandı. Yanlışlıkla 6 aylık bebeklere kızamık veya Hepatit B gibi aşılar yerine Kovid aşısı yapıldığını belirten Kurugöl, bu durumun onlara hiçbir yan etkisi olmadığını hatta antikor sağladığını ifade etti. Bu konudaki sonuçların ise yakında ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacağını da ekledi.

Konuyla ilgili açıklamalarında Kurugöl şunları söyledi:

"Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela sağlık ocaklarında yanlışlıkla Hepatit B ve kızamık gibi başka bir aşıyla karıştırabiliyorlar. Küçük çocuklara Kovid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla da karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde ve son derece de iyi antikor oldu. 6 aylık veya 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları yayınlayacağız zaten. Ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacak. Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor."

Kurugöl'ün bu açıklamaları sosyal medyada da büyük tepki çekti. Böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini belirten sosyal medya kullanıcıları, konuyla ilgili bir açıklama yapılmasını talep etti.

Düzeltti

Tekrardan NTV'ye katılarak canlı yayında açıklamalarda bulunan Kurugöl, "Söz konusu olay yanlış yorumlandı. Sadece tek bir vaka var. O da Ege'de değil, bir üniversitede sadece takibini yaptık" sözlerine yer verdi.

Kurugöl, yanlışlığı yapan kişinin olayı kapatmadığını belirterek, "Durum fark edilir edilmez zaten İl Sağlık Müdürlüğü'ne başvuruldu. Temmuz ayında olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiğim için özür dilerim. Dünyanın en güvenli sistemlerinden biri Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu aşı sistemidir." dedi.

SonDakika

Yorumlar (1)
Denek 1 yıl önce
Yalandan kim ölmüş değil mi Çooook Saaaaayın Prof. Böylelikle genelleştirin bebeklere aşı yapıldı bişey olmadı.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?