banner39

6. Haber Ajansları Dünya Kongresi Sofya'da başladı

Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörü Soykan, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen NAWC 6. Kongresine katıldı.

Genel 13.06.2019, 16:40
6. Haber Ajansları Dünya Kongresi Sofya'da başladı

Anadolu Ajansı (AA) Uluslararası Operasyonlar Direktörü Mücahit Soykan, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen Dünya Haber Ajansları (NAWC) 6. Kongresine katıldı.

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) Genel Müdürü Seyyed Zia Hashemi , Sofya'daki 6. Haber Ajansları Dünya Kongresi'nin düzenlenmesini memnuniyetle karşıladı.

Bulgaristan Haber Ajansı’nın (BTA) ev sahipliğinde gerçekleşen kongre çerçevesinde, "haber ajanslarında mülkiyet modeli", "yeni gelir kaynakları", "yalan haber" ve "yapay zeka" konularında oturumlar yapıldı.

Açılış konuşmasını Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in yaptığı toplantıda, Asya-Pasifik Haber Ajansları Birliği (OANA), Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA) başkanları ve Arap Haber Ajansları Federasyonu (FANA) Genel Sekreteri ile Associated Press, Reuters, Xinhua, TASS, Agence France Press, Press Association, Kyodo, TT, ANTARA, CTK, AAP, İRNA ve DPA gibi birçok haber ajansının üst düzey yöneticisi konuşma yaptı.

Toplantıya, Balkan Haber Ajansları Birliği-Güneydoğu Avrupa (ABNA-SE) Dönem Başkanı olan AA adına Uluslararası Operasyonlar Direktörü Mücahit Soykan katıldı. Soykan "Gazetecilik, haber toplama - ne yaparız - muazzam kaynaklar ve muazzam enerji gerektirir. Devletten yardım ve destek gerektirir, ancak bu tür olaylar da önemlidir. açıklamasında bulundu.

BTA, bu toplantı ile NAWC dönem başkanlığını 3 yıllığına devraldı.

Dünya genelindeki haber ajanslarının başkanları ve üyelerinin katıldığı, 3 yılda bir düzenlenen uluslararası bir kongre olan NAWC, medya sektöründeki en modern ve önemli gelişmeleri üyeleriyle paylaşarak onlara ilham verip desteklemek için çalışmalarda bulunuyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?