AB ve BM'den Soçi mutabakatına destek açıklaması

AB ve BM Türkiye ile Rusya arasında varılan Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanması gerektiğini belirtti.

AB ve BM'den Soçi mutabakatına destek açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin Brüksel'de Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'yla bir araya gelmesinin ardından yapılan yazılı açıklamada, ikilinin Suriye'deki gelişmeleri ele aldığı açıklandı. 

Açıklamada, İdlib'deki gelişmeler ışığında AB ve BM'nin, "Türkiye ve Rusya liderleri tarafından varılan Soçi mutabakatının tam olarak uygulanmasının öneminin altını çizdiği" ifade edildi.

Tarafların Suriye'de Anayasa Komitesi kurulmasının ülkedeki siyasi dönüşüm için kilit öneme sahip olduğu konusunda mutabık kaldığı belirtilen açıklamada, AB'nin bu sürece ne tür katkı sağlayabileceğinin görüşüldüğü bildirildi. 

SOÇİ MUTABAKATI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran'da 7 Eylül'de düzenlenen Suriye konulu zirvedeki teklifi üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ateşkesin korunması ve sağlamlaştırılması için 17 Eylül'de Soçi'de ek önlemleri görüşmüştü.

Erdoğan ve Putin arasında sağlanan mutabakatta, 15 Ekim'e kadar 15 ila 20 kilometrelik bir hatta silahsızlanma bölgesi oluşturulması, denetimin Türk ve Rus askerleri tarafından yapılması öngörülmüştü.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

YORUM EKLE

banner39