banner15

ABD ile Rusya arasında sıcak çatışma riski

Savaş Çalışmaları Enstitüsü (SÇE), İdlib’de olası bir savaşın önlenmesinin ardından ABD ile Rusya’nın, Suriye’nin doğusunda çatışabileceklerini söyledi

ABD ile Rusya arasında sıcak çatışma riski

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika’nın başkenti Washington merkezi Savaş Çalışmaları Enstitüsü yayımladığı bir raporda Rusya öncülüğündeki koalisyonun, ABD ve ABD ile yakın çalışan örgütleri hedef alabileceğini açıkladı.

İdlib’e saldırı için hazırlanan Esed rejimine bağlı güçlerin ülkenin kısımlarına yönelebileceği ve Rusya’nın farklı üniformalar altında ABD askerlerine karşı savaşabileceğini belirtiyor.

RUSYA’NIN ABD’Yİ UKRAYNA’DAN ATMA PLANI

Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’da da nüfuzunu artırma çabalarına değinilen raporda, Ağustos sonunda 500 ile 1000 arasında tankın Ukrayna’nın doğusuna sevk edildiğine yer veriliyor. Rusya’nın 2018 Kasım ayında seçim yapılması için baskıda bulunduğunu bu durumun 2019 Rusya-Ukrayna müzakerelerinde kendine yakın vekillerin sayısını artırmaya yönelik bir girişim olduğu da kaydediliyor. Şayet Rusya’nın istediği olursa Ukrayna’nın batı yanlısı AB ve NATO politikalarının büyük oranda zarar göreceği kaydediliyor.

RUSYA'NIN AFRİKA KUŞATMASI

Rusya, Eritre'de "askeri lojistik üssü" kurma planı yapıldığını açıkladı. Rusya'nın, Bab'ül-Mendeb Boğazı'nın kontrolünde söz hakkı sahibi olmasına ve Afrika derinliğine daha kolay ulaşabilmesine imkan tanıyacağı düşünülüyor. Böylece İran’ın Yemen’e erişiminin daha kolay olabileceği öngörülüyor. Buna ek olarak Afrika içlerinde yaşanan çatışmalara dolaylı olarak müdahil olmasının da ihtimal dahilinde olduğu konuşuluyor.
 

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48