banner39

Evsizlerin profili değişiyor: "sessiz olun çocuk uyuyor"

İşiniz ve paranız yok diye çocuklarınızdan ayrılır mısınız? Avustralya'da evsizlerin profili değişiyor, sokakta karşınıza kartona yazılmış yazılar çıkıyor: "sessiz olun çocuk uyuyor"

Genel 22.11.2018, 10:30
Evsizlerin profili değişiyor:

Avustralya'da evsizliğin yüzü değişiyor. Evsiz insanlar uzun zamandır uyuşturucu bağımlıları, alkolikler ya da kendisi için yeterince çabalamayan insanlar olarak tasvir ediliyordu. Fakat her geçen gün Avustralyalı aileler arasında yaşanan şiddet sonrası sokakta yaşayan insan profiline çocukları ile birlikte yaşayan anneler katılıyor.

Ülkede yaşayan evsiz insanlar arasında otomobillerde çocuklarıyla yaşayan boşanmış anneler artmaya başladı.

Biri 6 diğeri 8 yaşlarındaki oğulları ile birlikte arabasının içinde yaşayan Deb isimli bayan aile içi şiddet kurbanıydı. Onu sokakta gördüyseniz, evsiz olduğunu asla bilemezdiniz. Kendisini ve oğullarının iyiliğini ve onurunu koruyabildi. Onları gün içinde  yerel bir fast-food restoranına götürüyor, yüzlerini temizliyor, dişlerini fırçalıyor ve okula götürüyor.

Kendisine teklif edilen çocuklarını bir sığınağa yerleştirme tekliflerini reddeden Deb, oğullarını bir sığınağa maruz bırakmak istemediğini söyleyerek teklifi reddetti. "Oğullarım benim dünyam diyen anne, onlar için en güvenli yer benim yanım diyor.

İstatistiklere göre Avustralya'da yaklaşık 116 bin 400 sokakta yaşayan insan bulunuyor. Bunun şimdiye kadar görülen en yüksek rakam olduğu belirtiliyor.

İşiniz ve paranız yok diye çocuklarınızdan ayrılır mısınız?

Eşiniz ile dünyalarınız birbirinden ayrıldıysa ve birdenbire kendinizi sokakta bulduysanız, bir geliriniz yoksa, kirasını ödeyebileceğiniz bir eviniz yoksa, çocuklarınızın götürülmesini ister misiniz? Ya da aileni ne olursa olsun bir arada tutmak ister misin?

Çocukları ebeveynlerinden almanın ve onları bakımları için yabancılara teslim etmenin ne kadar doğru olduğu ülkede şu sıralarda gündeme oturan bir konu.

Yeni verildikleri koruyucu ailelerin onların yeni ebeveynleri olduğunu düşünmeli miyiz?

Bekar bir anne ya da aile evsiz olma noktasına geldiğinde, ana hedefi, sahip oldukları tek şey olan evlatlarını birlikte tutmaya çalışmaktır.

Açıkçası, çocuklarla birlikte evsiz kalmak, bütün tarafları son derece hassas bir duruma sokar. Ebeveynlerin stres düzeyleri daha da kötüleşir ve karşılaştıkları karmaşıklıklar ortalama bir insan için  oldukça zor olabilir.

Onları yiyecek ve konutla destekleyebilecek organizasyonlara erişmek zorunda kalacaklar.

Kimsenin hayatının planladığı gibi gitmeyebileceği dünya

Ev nedir?

Aile içi şiddet artışında, özellikle kadın ve çocuklar evsiz kalıyor. Kadın ve çocuklar için temin edilen sığınaklar bir çok kişi tarafından tercih edilmiyor.

Geçici bir barınaktan ziyade sokkata yaşayanlar araçlarının veya çadırın güvenliğini seçiyor.

Sormamız gereken soru, evin tanımı nedir? Bir ev dört duvar ve bir çatı mı, yoksa sizin durumunuza ve ailenizin ihtiyaçlarına en iyi uyum sağladığınız yer mi?

Aile içi şiddetin artması ve kiraların yüksekliği, inançlarımızı sorgulamaya, öfkemizi dinginleştirmeye ve konunun karmaşıklıklarının farkına varıp çözüm bulmaya yönlendirmeli.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (1)
Güney HAŞTEMOĞLU 3 yıl önce
Toplumların geleceği açısından kadına ve çocuklara aile içi şiddetin günden güne arttığı bu dünyada kız çocuklarının eğitimi ve meslek sahibi olması daha büyük bir önem taşıyor. Kadınlar hayata erkeklerden daha çok hazır olmalı. Çünkü çocukları şiddet ortamından kurtaracak olan kadındır. Ne yazık ki evlilik, aile ortamı özellikle çocuklar için artık garantili bir sıcak yuva değil.
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?