banner15

Kutsal yolculuk başladı, peki Mekke'de konaklama imkânları nasıl?

Hac ibadetini yerine getirmek için giden hacı adaylarının konakladığı otellerin fiyatları Kabe’ye yakın oluşuna ve içerdiği imkanlara göre farklılık gösteriyor

Kutsal yolculuk başladı, peki Mekke'de konaklama imkânları nasıl?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın 164 ülkesinden yaklaşık iki milyon kişi hac ibadetini gerçekleştirmek için Mekke ve Medine’ye gidiyor. Hacı adayları ibadet sonrası dinlenmek ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için otellerde konaklıyorlar. Hac ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşların Diyanet İşleri Başkanlığı’na ödedikleri ücrette otelin Kabe’ye olan yakınlığının ve teknik imkanlarının fiyatları etkilediği görülüyor.

Dört kişinin kaldığı odalarda kişi başı fiyatlar ortama 4.100 dolar civarında iken ailelere özel iki kişilik odalarda 5.500 dolar, üç kişilik odalarda ise fiyatlar 4.780 dolar civarında seyrediyor. Lüks ve Kabe’ye diğerlerine oranla daha yakın otellerde ise 2 kişilik odaların fiyatı 7.250 dolarken 3 kişilik odalarda fiyat durumunun 6.650 dolar olduğu görülüyor.

Mekke’de bulunan Zamzam Tower, Swiss Otel, Elaf Kindah gibi lüks otellerde kalanlar için fiyatlar daha da artıyor. Zamzam Tower, Kabe’ye sadece 50 metre mesafede bulunuyor. Diğer lüks otellerde Kabe’ye ortalama 100 metre kadar uzaklıkta bulunuyor.

AFRİKA’DAN VE ASYA’DAN GELEN HACI ADAYLARI

Çoğunluğu Afrika ülkelerinden gelen hacı adayları, maddi imkansızlıklardan dolayı yollarda,  köprü kenarlarında kalıyorlar. Suudi Arabistan’ın sağladığı sınırlı imkanlarla ve diğer ülkelerden gelen hacıların yaptıkları yardımlarla ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. 

Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Endonezya gibi ülkelerden gelen hacı adaylarının durumları da çok iç açıcı değil. 

Yüksek sıcaklıkların yaşandığı Arabistan’da dışarıda kalan hacıların durumunun oldukça zor olduğu söyleniyor.

ARAFAT’TA KLİMALI ÇADIR

Türkiye’den giden hacılar Arafat’ta klimalı çadırlarda kalıyorlar. İlk olarak 2016 yılında Türkiye tarafından başlatılan bu faaliyet diğer ülkelere de örnek teşkil ediyor. Arafat bölgesinde sıcaklık 50 derecenin üzerine çıkabiliyor. Sıcaklık nedeniyle yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek için önemli bir önlem olduğu belirtiliyor.

HAC’DA KURBAN İBADETİ

Hac’da kesilen kurbanlar, uzman kişiler tarafından seçildikten sonra vakti geldiğinde kesiliyor. Kesilen hayvanlar soğutma sistemlerinin olduğu araçlara yerleştirilerek, birçok İslam ülkesine gönderiliyor.

HACILAR KUTSAL TOPRAKLARDA NE KADAR KALABİLİYORLAR?

Hacı adaylarına tercih ettikleri programa göre vize veriliyor. Kaç günlük programı tercih etmişlerse ona göre izin veriliyor. Vizesi bittiği halde kaçak olarak kalan hacılara ise Suudi Arabistan Hükümeti ciddi yaptırımlar uyguluyor.

HACILAR NE ZAMAN DÖNÜYORLAR?

Hacıların dönüş tarihleri, 25 Ağustos 2018 de başlayıp 20 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2018 yılları arasında kayıt yaptırıp daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri bu sene kurasız olarak hacca götürüyor.

2018 YILINDA 316 BİN YENİ KAYIT

2018 yılında hacca gitmek için 316 bin 857 kişi ilk defa kayıt yaptırdı. Daha önce hac kaydı olup, Başkanlık tarafından kayıtları yenilenen 1 milyon 804 bin 110 kişi ile birlikte kuraya toplam 2 milyon 120 bin 967 kişi katıldı.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, hacı adaylarının yolculuk öncesi manen ve ruhen hazırlanması için eğitim ve seminerler düzenlendi.

HAC İBADETİ NEDİR VE NASIL İFA EDİLİR?

Hac kelimesi dilimize Arapça’dan gelen bir kelimedir. Hac, bir şeye yönelmek, bir yeri ziyaret etmek, bir şeyi amaçlamak anlamına gelmektedir. İslâm'ın beş esasından biri de hacca gitmektir. Hac, Kâbe'yi ve etrafındaki kutsal mekânları, hac mevsiminde, usulüne uygun olarak ziyaret etmektir.
Bu ibadeti yerine getirene hacı denir. Hac hem bedenle hem de malla yapılan bir ibadettir. Bir Müslümana haccın farz olması için şu şartların bulunması gerekir:

-Akıl sağlığının yerinde olması
-Özgür olması
-Maddi olarak yeterli mal varlığına sahip olması
-Hac ibadetini yerine getirmeye engel bir sağlık sorununun bulunmaması
-Hac yolunun güvenli olması

HACC’IN FARZLARI

1. İhrama girmek
2. Kabe’yi tavaf etmek
3. Arafat’ta vakfeye durmak

HAC ÇEŞİTLERİ

1- İfrad hac: Bu haccı yapana müfrid hacı denir. İhrama girerken, yalnız hac yapmaya niyet eden kimsedir. Mekke’de oturanlar, yalnız müfrid hacı olur.
2- Kıran hac: Bu haccı yapana karin hacı denir. Hacla umreye birlikte niyet eden kimsedir. Önce umre için tavaf ve sa’y edip, sonra ihramını çıkarmadan ve tıraş olmadan, hac günlerinde hac için, tekrar tavaf ve sa’y yapar.
3- Temettü hac: Bu haccı yapana mütemetti hacı denir. Hac aylarında, yani Şevval, Zilkade, Zilhiccenin ilk on gününde umre yapmak için ihrama girip, umre için tavaf ve sa’y yapıp ve tıraş olup ihramdan çıkar. Memleketine gitmeyerek, o sene, Terviye gününde veya daha önce, hac için ihrama girerek müfrid hacı gibi hac yapar. Yalnız, tavaf-ı ziyaretten sonra da sa’y yapar.
Karin ve mütemetti hacıların şükür kurbanı kesmeleri vaciptir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 14:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48