banner15

Magnitsky Yasası nedir?

ABD yasası olarak bilinen Magnitsky yasası tam olarak nedir?

Magnitsky Yasası nedir?

Küresel Magnitsky yasası. 8 Aralık 2016'da ABD kongresinden geçen ve dünya çapında insan hakları ihlali ve yolsuzluk sebebiyle ABD hazinesinin kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulamasına olanak veren yasadır. İsmini Rusya'da yolsuzlukları ortaya çıkaran ve 2009'da hapiste şüpheli bir biçimde ölen vergi denetmeni Sergei Magnitsky'den almaktadır.

Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitski’nin, 2009’da Rusya’da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya’nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak, sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti. Bu kapsamda 2012 yılında ABD’de kabul edilen Magnitsky Yasası, insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen Rus bürokratların ABD’ye girişinin engellenmesi de dahil bir dizi yaptırımların hayata geçirilmesini öngörüyor.

Küresel magnitsky yasası. 8 aralık 2016’da abd kongresinden geçen ve dünya çapında insan hakları ihlali ve yolsuzluk sebebiyle abd hazinesinin kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulamasına olanak veren yasadır. 

Kaynak: Ajanslar

YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35