banner15

Moldova’da kritik isme suikast iddiası

Moldova parlamentosunda Milletvekili olan Batrınç, Cumhurbaşkanı Igor Dodon’un geçirdiği trafik kazasının suikast  olduğunu ve suikastın Erdoğan ziyareti öncesinde gelmesinin manidar olduğunu açıkladı

Moldova’da kritik isme suikast iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moldova parlamentosu Milletvekili Vlad Batrınç, geçtiğimiz günlerde Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon’un trafik kazası geçirdiğini hatırlattı. Batrınç, “Bu olay, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti dahil bölgede yapılaması planlanan etkinlikler öncesi yapılan bir suikasttır” diye iddiada bulundu.

Rus medyasına konuşan Moldova Milletvekili konuyla ilgili şöyle iddiada bulundu:

“Seçim öncesi gerilim tırmanmak üzere. Dodon bir kaç gün önce, Moldova Sosyalist Partisi listesinden parlamento seçimlerine katılacağını açıklamıştı. Rusya ile olan projeler Romanya ve ABD’nin işine gelmiyor. Yakın zaman içinde Moldova-Rusya İş Forumu yapılacak. Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in temsilcilerinin katılımıyla Dünya Aile Kongresi’ni düzenleyeceğiz.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da yakın zamanda Moldova’ya resmi ziyaret yapacak ve Cumhurbaşkanlığı binasının açılış törenine katılacak. Tüm bunları sağ partileri çileden çıkarıyor. Ben bu kazaya tesadüf olay diyemiyorum. Bence bu trafik kazası, bu etkinlikler öncesi yapılan bir suikasttır.”

Kafkasssam’dan Fuad Safarov’un haberine göre Adil Rusya Partisi Başkanı, Rus politikacı Sergey Mironov da konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Kaza yerinde çekilen fotoğrafları inceledim. Sıradan kazaya benzemiyor. Suikast girişimi olabilir. Çünkü Moldova Sosyalistler Partisi (Dodon’un partisi) Moskova ile yakınlaşmaktan yana. Ve bu yönde çalışmalar yapıyor. Zira, bu da Moldova’da bazılarının hoşuna gitmiyor. Hatırlatmak istiyordum ki, Moldova Anayasası defalarca Rusya’ya karşı uygulamalar yapılabilmesi için Cumhurbaşkanı Dodon’un geçici olarak yetkilerini elinden aldı. Şimdi de Dodon trafik kazası geçirdi.”

Rus siyasi uzman Nikolay Starikov da benzer görüşte bulundu.

Dodon Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesine ülkesindeki örgüt mensuplarını teslim ederek destek olmuştu. Suikast girişiminin ardından FETÖ'nün olduğu iddiaları da sosyal medyada paylaşılıyor,

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48