banner39

banner35

NATO Rusya'yı suçladı

NATO, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından yaptığı açıklamada Rusya’yı suçladı.

Genel 24.10.2018, 11:36
NATO Rusya'yı suçladı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO karargahında düzenlediği basın toplantısında ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan ayrılma kararının ardından Rusya'yı suçlayarak, "Sorun, yıllardır anlaşmayı ihlal eden Rusya'nın davranışları." ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, tüm müttefiklerin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın önemli olduğu ve ABD'nin bu anlaşmanın gerekliliklerini yerine getirdiği konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

"Rusya'nın davranışları konusunda ise son derece endişeliyiz. Sorun, yıllardır anlaşmayı ihlal eden Rusya'nın davranışları." diyen Stoltenberg, konunun NATO savunma bakanları toplantısı ve Washington ziyaretinde de gündeme geldiğini hatırlattı.

Stoltenberg, "Yeni bir soğuk savaş ve silahlanma yarışı istemiyoruz." diye sözlerine devam etti.

TRUMP’UN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ile ülkesi arasında geçmişte imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Biz anlaşmada kalan taraf olduk ve anlaşmaya saygı gösterdik ancak Rusya ne yazık ki bu anlaşmaya saygı göstermedi. Bu nedenle anlaşmayı feshedeceğiz, anlaşmadan çekileceğiz." demişti.

ABD ile Rusya'nın, Avrupa ve Uzak Doğu'daki müttefiklerini korumayı amaçlayan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 1987'de Washington'da imzalanmıştı. Anlaşma, Rusya ve ABD'nin menzili 300-3400 mil olan karadan atılan güdümlü füze almasını, üretmesini ya da test etmesini yasaklıyor.

NATO, Rusya’nın Batı topraklarında ve kendi coğrafyasında jeopolitik güç kazanmasının önünü almaya çalışıyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?