banner15

Ortodoks dünyasında kriz derinleşiyor

Fener Rum Patrikhanesi,  Moskova Ortodoks Kilisesi ile aralarındaki krizi derinleştirecek bir açıklama yaptı. Rum Patrikhanesi, “Rabbimiz İsa Mesih olduğunu unutur gibi gözüküyor" dedi

Ortodoks dünyasında kriz derinleşiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moskova Patrikhanesi'nin Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkilerinin kopartmasını açıklamasının ardından Ekümenik Patrikhane'den cevap geldi. Patrikhane, "Moskova bir kez daha Ortodoksluğun birliğine bir darbe vurdu. Moskova Patrikhanesi, gücün uygulanması konusunda dünyevi kriterlere uygun olarak hareket ediyor ve Kilise'nin gücünün ruhsal olduğunu, başının ise Rabbimiz İsa Mesih olduğunu unutur gibi gözüküyor" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Ortdoks Kilisesi'nin bağlı olduğu Rusya Patrikliği'nden ayrılarak bağımsızlığını (otosefali) istemesi, İstanbul Ortodoks Kilisesi ile Moskova Kilisesi arasında kriz çıkarmıştı.

31 Ağustos'ta İstanbul'a gelen Moskova Patriği Kiril, Fener Rum Patriği I. Bartholomeos'u ziyaret etti. İki Patrik  görüşmeden memnuniyet duyduğunu açıklasa da kulislerde iki büyük kilisenin anlaşmazlığa düştüğü konuşulmuştu.

Zirve sonrası Fener’den “Ukrayna’nın bağımsızlığını destekliyoruz” mesajları geldiği Moskova'nın, Fener ve Atina karşısındaki tutumunu sertleştirerek, ilişkileri kopardığını açıklamıştı. 
 

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48