banner39

Rusya kiliseler arası krize müdahil olmuyor

Rus Ortodoks Kilisesi, Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlığına kapı aralayan Fener Rum Patrikhanesi'ne sert tepki gösterdi. Konuyla ilgili Rusya'dan açıklama gecikmedi.

Genel 15.09.2018, 14:27 15.09.2018, 23:25
Rusya kiliseler arası krize müdahil olmuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus Ortodoks Kilisesi, İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'yle olan ilişkilerini dondurma kararı aldı. Kararın gerekçesi olarak da Fener Rum Patrikhanesi'nin bağımsız Ukrayna Kilisesi'ni destek vermesi gösterildi.  Moskova'dan yapılan açıklamada ise Rus devletinin kilisenin işlerine karışmayacağı bildirildi.

Rus Ortodoks Kilisesi Meclisi (Synod) dün gerçekleştirdiği toplantıda Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlığını gündeme alan İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'ne verilecek görüştü. Toplantının ardından konuşan Rus Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Vladimir Legoida, Fener Rum Patrikhanesi tarafından yönetilen veya temsil edilen hiçbir etkinliğe katılmama kararı aldıklarını basınla paylaştı.

İLİŞKİLERİMİZ SONA ERDİ

Kiliselerinde ibadet esnasında Fener Rum Patrikhanesi'nin isminin anılmamasının da karara bağlandığını ifade eden Legoida, "Bu ilişkilerde tam bir bozulma, seküler hayattan örnek verecek olursak, diplomatik ilişkilerin sonlanması" sözlerini kullandı. 

Bu karara göre Synod, Fener Rum Patrikhanesi ile eş yürütülen tüm yapılarda, çalışmalarda ve organizasyonlarda temsilciliklerini donduracak. Ayrıca Legoid sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Anma törenleri ve benzeri hiçbir seremonide de Patrik I. Bartolomeo'nun merasimlerine iştirak edilmeyecektir" dedi.

Rusya'nın, Ukrayna'da bağımsız bir kilise istemezken Ortodoks dünyada büyük saygınlığı olan Fener Rum Patrikhanesi'ni de karşısına almak istemediği yorumları yapılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?