banner15

Rusya Savunma Bakanlığı: Düşen uçağın sorumlusu İsrail'dir

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, düşen uçağın sorumluluğunun İsrail'e ait olduğunu açıkladı. Olayla ilgili ayrıntıları paylaştı

Rusya Savunma Bakanlığı: Düşen uçağın sorumlusu İsrail'dir

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov füzeyle düşürülen uçakla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Konaşenkov yaptığı açıklamada, "Bu eylem, ortak çalışma gruplarının faaliyetleri çerçevesinde sağlanan, 2015 yılında 'Suriye'deki iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında olayların önlenmesi' anlaşmasının doğrudan ihlalidir" dedi.

Konaşenkov, düzenlediği brifingde, 17 Eylül'de Rus uçağı İl-20'nin Suriye'de düşürülmesine ilişkin kronolojik detayları paylaştı.

İsrail'e ait 4 F-16 uçağının Suriye'deki hedefleri vurmadan bir dakika önce Rus tarafına bilgi verdiğini vurgulayan Konaşenkov, İsrail uçaklarının 21.40'ta kısa bir süre önce verdikleri bilgiye göre ülkenin kuzeyinde değil, batısında bulunan Lazkiye ilinde sanayi tesislerini vurduğunu söyledi.

Konaşenkov, İsrail tarafının, Rus tarafına önceden değil, operasyonun başlaması ile birlikte bilgi verdiğine dikkat çekerek, "Bu eylem, ortak çalışma gruplarının faaliyetleri çerçevesinde sağlanan, 2015 yılında 'Suriye'deki iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında olayların önlenmesi'  anlaşmasının doğrudan ihlalidir." dedi.

Rus sözcü Konaşenkov, "İsrailli pilotun, İl-20 uçağının etkin yansıtıcı yüzeyinin F-16'dan çok daha büyük olduğunu ve Rus uçağının bu nedenle uçaksavar füzesinin hedefi haline geleceğini anlamaması mümkün değil. İsrailliler, Rusya'nın silahlı kuvvetlerinin, Suriye silahlı kuvvetlerinden, dost düşman tanıma sistemlerinin farklı olduğunu biliyorlardı. Bu yüzden Suriye sisteminin, Rus uçağını İsrail uçağı olarak algılayabileceğini biliyorlardı." ifadelerini kullandı.

İSRAİLLİ KOMUTAN RUSYA'YA GİTMİŞTİ

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikom Norkin ve beraberindeki heyet, hafta içi gerçekleştirdikleri ziyarette, İl-20 uçağı hadisesine ilişkin, Rusya'yı ikna etmek için Moskova'da görüşmeler yapmıştı.

Rus İl-20 askeri uçağı, 17 Eylül'de, Suriye rejimine ait S-200 hava savunma sistemi tarafından düşürülmüş ve Rusya, İsrail'e ait F-16 savaş uçaklarının, İl-20 uçağını kalkan olarak kullandığı için uçağın füzelere maruz kaldığını iddia etmişti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net
 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 15:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48