banner15

Rusya’dan Akdeniz’e askeri çıkarma

Rusya, Suriye’deki iç savaşa müdahale ettiği tarihten bu yana en büyük savaş gemisi filosunu Akdeniz’e kaydırdı

Rusya’dan Akdeniz’e askeri çıkarma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus medyasına konuşan Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Rusya’nın Akdeniz’de halihazırda dokuz savaş gemisiyle 2 denizaltısına sahip olduğunu belirttiler. 

İDLİB OPERASYONUNA HAZIRLIK
Bakanlık yetkilileri, Rusya’nın ilerleyen günlerde Akdeniz’e daha fazla gemi göndermeyi planladığını ifade ederken “Kalibar” füzeleriyle donatılmış üç savaş gemisinin Şam rejimi tarafından başlatılması beklenen İdlib harekatına destek vereceği gelen duyumlar arasında olduğu bildiriliyor. 

Rus medyasında yer alan bilgilere göre vurucu güç olarak tanımlanan Rus filosunda kruvazör Marşal Ustinov, büyük mayın gemisi Severomorsk, firkateyn Admiral Grigoreviç, devriye gemisi Pıtliviy, Admiral Essen ve Admiral Makarov, güdümlü füze gemisi Grad Sviyajsk, Veliki Ustyug ve Vişniy Voloçok da yer alıyor. 

Bölgedeki savaş gemilerine ayrıca iki denizaltı “Velikiy Novgorod” ile “Kolpino” destek veriyor. Haberde ayrıca önümüzdeki günlerde üç savaş gemisinin daha Akdeniz’e inerek Suriye kıyılarındaki savaş gemisi sayısının 12’yi bulacağı belirtildi.

ESAD BİRLİKLERİ İDLİB SINIRINDA

Diğer taratan, Beşar Esad rejiminin İdlib’in güneyine yoğun askeri yığınak yaptığı gözleniyor. 2011’de başlayan iç savaşta kritik bölgelerde görev alan Kaplan Birlikleri ve Dördüncü Tank Tugayı’nın da İdlib sınırına gönderildiği söyleniyor.

PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'nin de ABD'den aldığı silahlarla Esed askerlerine destek amacıyla İdlib sınırlarında konuşlandığına dair bilgiler geliyor.

Suriye’de Rusya Uzlaşma Merkezi’nden bir heyet, İdlib’deki bazı silahlı grupların liderleriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Uzlaşma Merkezi yetkilileri ile birlikte Suriye’nin İdlib kentindeki silahlı grupların liderleriyle barışçıl bir çözüm bulmak için bir araya geldiklerini açıkladı. Rus bakan, görüşmelerin çok zorlu olduğunu ve ileri görüşmelerde aşiret liderleri ve bölgenin ileri gelenleriyle görüşeceklerini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın Suriye’de yeniden yapılandırma çalışmalarının ardından, en az 1 milyon mültecinin  ülkelerine geri döndüğü belirtildi.

NATO’dan yapılan açıklamada ise Akdeniz’de yaşanan gelişmelerin izlendiğini, Rus varlığının etkisini bölgede arttırdığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48