banner39

Savaştan kaçan mülteciler için sorun bitmiyor

BM tarafından açıklanan rapora göre mültecilerin sığındığı fakir ülkeler, Batı ülkelerinden daha fazla yardım bekliyor. Çatışma zemininden kaçan mülteciler ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

Genel 19.06.2019, 09:40 19.06.2019, 11:50
Savaştan kaçan mülteciler için sorun bitmiyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından hazırlanan rapora göre dünyada bulunan yaklaşık 70 milyon mültecinin önemli bir kısmı ekonomik açıdan zor koşullar altında bulunan ülkelere sığınmış durumda. 

BM raporuna göre bahsi geçen ülkeler Batı ülkelerinden daha fazla yardım bekliyor.

2018 yılı verilerine göre hazırlanan rapora dört milyon civarında göçün yaşandığı Venezuela’nın dahil edilmediği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, “Venezüella'da durum siyasi olarak çözülmezse ve bir uzlaşı formülü bulunmazsa, mültecilerin yayılmaya devam ettiğini göreceğiz” ifadelerini kullandı.

VENEZUELA İKİNCİ SIRADA

Venezuelalı göçmenler, sayısal olarak Suriye İç Savaşı’ndan kaçan mültecilerin ardından ikinci sırada. 
Ülkelerinden kaçmak durumunda kalan Venezuelalı mültecilerin Peru, Kolombiya ve Ekvador’a sığındıkları dile getiriliyor.

GELİŞMİŞ ÜLKELER RİSK ALMIYOR

Filippo Grandi, savaştan kaçanların çoğunun ya çatışma ortamlarında kaldıklarını ya da gelişmemiş ülkelere sığınmak durumunda kaldıklarını kaydetti.

Rapora göre, dünyadaki mültecilerin üçte ikisinden fazlası beş ülkeden geliyor: Suriye, Afganistan, Güney Sudan, Myanmar ve Somali.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?