banner15

Üç ülkeden Kuzey Kore’ye karşı ortak tavır

Japonya, ABD ve Güney Kore savunma bakanları, Kuzey Kore’ye BM yaptırımlarının sert şekilde uygulanması amacıyla ortak hareket etme kararı aldılar.

Üç ülkeden Kuzey Kore’ye karşı ortak tavır

Kyodo ajansının haberine göre, Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya, basına yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanı James Mattis ve Güney Kore Savunma Bakanı Jeong Kyeong Doo ile Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması için BM yaptırımlarının sert bir şekilde uygulanması konusunda mutabakata vardılar. 

Söz konusu ülkeler, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması için gerekli siyasi ortamın ve iş birliğinin devamını da desteklediler.

Iwaya, Güney Kore'den, Kuzey Kore'nin rafine petrol ürünleri ve diğer malların gemiden-gemiye transferi yoluyla yaptırımlardan kaçınmasını önlemek için iş birliği içinde olmak istediklerini, Jeong'un da olumlu yanıt verdiğini açıkladı.

Singapur'da bir araya gelen üç ülkenin savunma bakanları, Kuzey Kore'nin tam, doğrulanabilir ve geri döndürülemez şekilde nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik diplomatik çabalara desteklerini yineledi.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı ve füze denemeleri nedeniyle geçen yıl Kuzey Kore'ye yönelik yeni ekonomik yaptırımları içeren karar almıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve ikili ilişkilerin normalleşmesi için geçtiğimiz aylarda görüşmeler gerçekleştirmişti.

Kuzey Kore'ye, nükleer programı nedeniyle 2006'dan bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar uygulanıyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net
 

YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35