banner15

10 bin Türk çocuk ailelerinden alınmış

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ''Elimizde net rakamlar yok ama 10 binden fazla evladımız bugün dünyanın değişik ülkelerinde ailelerinden alınmış durumda'' dedi

10 bin Türk çocuk ailelerinden alınmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Elimizde net rakamlar yok ama 10 binden fazla evladımız bugün dünyanın değişik ülkelerinde ailelerinden alınmış durumda. Ailelerinden alınan çocukların öncelikle Türk ailelere verilmesi konusunda bize çok büyük görev düşüyor'' dedi. 

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nca düzenlenen ''Yurtdışı Türkler Sivil Toplum Buluşması'' kapsamında, ''Yurtdışında Yaşayan Vatandaşların Genel Sorunları'' oturumu yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, buradaki konuşmasında, yurt dışında ailelerinden alınan çocukların çok ciddi bir sorun olduğunu ifade ederek şunları söyledi: 

''Bugün baktığınız zaman sadece bir ülkede 4 bin civarında evladımız ailesinden alınmış durumda. Başka ülkelerdekileri de koyduğumuz zaman, elimizde net rakamlar yok ama 10 binden fazla evladımız bugün dünyanın değişik ülkelerinde ailelerinden alınmış durumda. Ailelerinden alınan çocukların öncelikle Türk ailelere verilmesi konusunda bize çok büyük görev düşüyor. Vatandaşlarımıza veya soydaşlarımıza veya akraba topluluklarından birine verilmesi... Bu noktada bizler bilinci yükseltirsek, burada bir başarı elde edebiliriz.

Ama baktığımızda maalesef yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, aile yanından alınan çocuklara bakma konusunda yeteri kadar istekli davranmıyor ve bu konuda sahip çıkmıyorlar. Çıkmayınca tabii başka yerlere bunlar veriliyor ve baktığınızda dilinden, dininden, kültüründen uzak yapıda yetişen evlatlarımız var. Adeta kendi ilişkilerimizi koparacak, başka noktaya taşıyacak şekilde onları bir kenara itmiş gibi bir vaziyet çıkıyor. Hepimizin büyük bir sorumluluğu, büyük bir vebali var.''

Bu konuda neler yapılabileceği konusunda herkesin kafa yorması gerektiğini anlatan Bozdağ, aksi takdirde bu çocukların dil, din, kültür konusunda asimile olmasına göz yumulmuş olunacağını dile getirdi. Bozdağ, bu noktada da tüm STK'lardan çözüme dönük hassasiyet beklediğini söyledi.

Yurt dışında, ayrımcılığa karşı insan haklarını, hukukun dilini yükselten bir yaklaşımın benimsenmesi ve bunlarla hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini belirten Bozdağ, yurt dışında cezaevinde bulunan Türklerin yaşadıkları sorunları çözmek için de gayrete ihtiyaç olduğunu bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2012, 18:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35