2. Antalya Diplomasi Forumu başlıyor

Dünyanın dört bir yanından devlet ve hükümet başkanlarıyla dışişleri bakanlarını buluşturacak Antalya Diplomasi Forumu 11-13 Mart'ta yapılacak.

Dış Politika 07.03.2022, 08:14
2. Antalya Diplomasi Forumu başlıyor

İkinci kez düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu'nun teması “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” olacak. Çok sayıda devlet ve hükümet başkanı ile dışişleri bakanı, küresel sorunlar konusunda görüş alışverişinde bulunacak. Forumun açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Geçen sene uluslararası alanda dikkati çeken etkinliğe bu yıl ilgi daha da arttı. Küresel sorunlar bu yıl da Antalya Diplomasi Forumu'nda tartışılacak.

İkinci Antalya Diplomasi Forumu'nun teması; gelişen teknoloji ile değişen iletişim araçlarından hareketle “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak.”

Forum 11-13 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. Üç gün sürecek forumda; Enerji Güvenliği, Metaverse, İklim Değişikliği ve Göç gibi pek çok konu ele alınacak. İlk yılında uluslararası aktörlerin dikkatini çekmeyi başaran foruma bu yıl ilgi daha da arttı.

15 Devlet ve Hükümet Başkanı, 67 Bakan, 44 örgüt temsilcisi katılacak

Antalya Diplomasi Forumu geçen sene 11 devlet ve hükümet başkanı ile 45 bakan ağırladı. Bu yıl, konuk edilecek devlet ve hükümet başkanı sayısı 15'e, bakan sayısı 67'ye yükseldi. Ayrıca NATO ve AGİT'in de arasında bulunduğu 44 üst düzey Bölgesel ve Uluslararası Teşkilatın temsilcisi katılacağını bildirdi. Foruma 2 bin 500'ün üzerinde fiziksel, 10 binin üzerinde çevrim içi katılım bekleniyor.

Liderler oturumu, panel ve gençlerle buluşma etkinlikleri planlanıyor

Antalya Diplomasi Forumu'nda küresel sorunların yanısıra bölgesel gerilimler de ele alınacak. Farklı formatlardaki platformlarda katılımcılara söz hakkı tanınacak. Liderler oturumu, panel, gençlerle buluşma etkinlikleri yapılacak.

Ayrıca,Türkiye'nin tanıtılması için kültürel faaliyetler de düzenlenecek. Dijital sergi alanları kurulacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?