banner15

AB Bakanı Bozkır: Çabalarımız olumlu sonuç vermiş

AB Bakanı Volkan Bozkır:AB Türkiye raporunu değerlendirdiğimizde, yoğun çabalarımızın olumlu sonuç vermiş olduğunu müşahede ediyoruz

AB Bakanı Bozkır: Çabalarımız olumlu sonuç vermiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, yayımlanan AB İlerleme Raporu'nun "objektif ve dengeli" olduğunu ifade ederek "Her zaman olduğu gibi bu yıl da raporun içinde yer alan haklı ve makul eleştirileri dikkatle not edeceğiz" dedi.

Bozkır, Avrupa Komisyonu 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu'nun yayınlanması dolayısıyla AB Bakanlığında basın toplantısı düzenledi. 

Raporun 1998 yılından bu yana Türkiye için hazırlanan ilerleme raporlarının 17’ncisi olduğunu hatırlatan Bozkır, bugün ayrıca Genişleme Strateji Belgesi’nin de yayınlandığını ve bundan sonraki aylarda bu iki belgeyi, üzerinde çalışacakları referans belgesi olarak kullanacaklarını söyledi. 

Volkan Bozkır, İlerleme raporlarının "müzakere eden, aday ve potansiyel aday ülkelerin Kopenhag Kriterlerine uyum konusunda son bir yılda kaydettiği gelişmelerin yer aldığı belgeler" olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Esasen hepimizin şahit olduğu bölgesel ve küresel sınamalar hem Türkiye için hem AB için katılım sürecimizin değerini daha iyi ortaya koymaktadır. Uluslararası toplum gerçekten kritik bir zaman dilimindedir. Bu nedenle Avrupa Projesi’nin geleceği bugün her zamankinden daha çok, güçlü liderlik, vizyon, pozitif enerji ve insan onurunu temel alan politikalara ihtiyaç duymaktadır.

Nitekim AB’nin Genişleme Strateji Belgesi'nde de genişlemenin AB’ye stratejik faydalarının olacağı açıkça vurgulanıyor. Bu faydaların da genişleme süreci sayesinde Avrupa’nın daha güvenli hale geleceği, halkların hayat kalitesini artıracağı ve daha müreffeh ve güçlü olunacağı şeklinde vurgulamışlardır. Türkiye’nin bu sayılan unsurlara katkılarının önemli olacağı herkesin kabul ettiği bir unsur."

Raporun ortaya çıkması sürecinde Komisyonla gece geç saatlere kadar çeşitli temaslarının olduğunu ve bu belgenin iki tarafın da yararlanacağı bir hal alması için yoğun çaba sarf ettiklerini anlatan Bozkır, Komisyonun beklentilerinin ne olduğunu anlamak ve açık bir alan bırakmamak konusunda yoğun ve yararlı zaman geçirdiklerini vurguladı.

İlerleme raporlarının AB Komisyonu tarafından yayımlandığını ancak Komisyonun belgesi olmadığını ifade eden Bakan Bozkır, şöyle devam etti:

"Komisyon bunu yazıp Türkiye’nin önüne 'uygulayın' diye koyma anlayışı içinde olamaz. Zira bu ilerleme raporları Türkiye ve AB’nin ortak belgeleridir ve bu ilişkiye ve sürece fayda sağlaması amacıyla yayımlanmaktadır. Tabiatıyla raporda Türkiye’ye yönelik eleştirilerin olacağını ancak ifade edilmesinde yapıcı ve olumlu bir üslubun kullanılması gerektiğini tüm görüşlerimde dile getirdim ve yayımlanan ilerleme raporunda böyle bir mutabakatın yansımalarını, bu çerçevede raporun hazırlık sürecinde getirdiğimiz birçok önerimizin dikkate alındığını da görüyoruz." 

Komisyonun, birlikte paylaştıkları bilgilere dayanarak açıkladığı ilerleme raporunun ortaya çıktığını belirten Bozkır, raporda değer yargısı içeren ifadelerden büyük ölçüde kaçınıldığının görüldüğünü söyledi. 

AB Bakanı Bozkır, ilerleme raporunda işin doğası gereği eleştirilere de yer verildiğinin altını çizerek "Raporun objektif ve dengeli olduğunu vurgulamak istiyorum. Her zaman olduğu gibi bu yıl da raporun içinde yer alan haklı ve makul eleştirileri dikkatle not edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Raporu yaşanabilir bir rapor olarak değerlendirdiklerinin altını çizen Bozkır, katılmadıkları, haklı bulmadıkları eleştiriler olduğunu ve bazı maddi hatalar da bulunduğunu da belirterek bunları da yazılı ve sözlü olarak gerekli yerlerin dikkatine getireceklerini kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 19:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35