banner39

AB, Güney Akım'a alternatif arıyor

AB, Güney Akım’ın iptalinin ardından alternatifleri değerlendiriyor

Dış Politika 11.12.2014, 13:53 11.12.2014, 13:53
AB, Güney Akım'a alternatif arıyor

Rusya'nın Güney Akım boru hattı projesini rafa kaldırmasının ardından Avrupa Komisyonu, İsrail-Kıbrıs-Yunanistan ve Yunanistan-Bulgaristan-Romanya arasında kurulması planlanan doğalgaz bağlantılarını incelemeye aldı. Komisyon aynı zamanda Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya oluşturacak hatta da yoğunlaşıyor.

Brüksel'de düzenlenen enerji bakanları toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu'nun Enerji Birliği'nden sorumlu üyesi Maros Sefcovic, Türkiye ve Azerbaycan'dan Güney Doğalgaz Koridoru'nun zamanında tamamlanacağına ilişkin güvence aldıklarını söyledi.

Sefcovic, 'Komisyon ve üye ülkelerden, AB'nin de elinde aynı takvimin bulunması için bir yönlendirme grubu oluşturulmasını istediler. Böylelikle doğalgaz Avrupa sınırlarına geldiğinde, Avrupa'daki sistemler de bunu alabilecek. Onlara verdiğimiz söz budur' dedi.

GÜNEY AKIM'IN İPTALİ DOĞU AKDENİZ'İ GÜNDEME GETİRDİ

AB, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ankara ziyareti sırasında Güney Akım projesini rafa kaldırdıklarını açıklamasının ardından Akdeniz'deki diğer projeleri de incelemeye başladı. Bu projelerden biri de Kıbrıs ve İsrail açıklarındaki doğalgazı Yunanistan ve İtalya'ya ulaştıracak boru hattı projesi.

Sefcovic, bu projenin de 'faydalı olabileceğini' ve Komisyon olarak kendilerinin de bir fizibilite çalışmasında yer alabileceklerini söyledi.

Öte yandan Kıbrıs açıklarında bulundan doğalgaz rezervlerine ilişkin hak tartışmaları devam ediyor. Türkiye'nin de bölgeye bir sismik araştırma gemisi göndermesinin ardından Güney Kıbrıs Rum yönetimi, adada barış görüşmelerinden çekilmişti.

Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya da, üç ülkeyi birbirine bağlayacak yeni bir 'doğalgaz koridoru' oluşturacaklarını açıkladı ve AB'den destek istedi. Sefcovic, söz konusu projede AB fonlarının kullanımına ilişkin seçenekleri de inceleyeceklerini söyledi.

Putin 1 Aralık'ta AB'nin itirazlarını gerekçe göstererek Güney Akım'dan vazgeçtiklerini açıklamış ve bunun yerine Türkiye'nin Yunanistan sınırı yakınlarında bir doğalgaz aktarma merkezi kurmayı planladıklarını, isterlerse Avrupalı ülkelerin de bu proje aracılığıyla doğalgaz alabileceğini söylemişti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?