banner15

AB ile fasıllar üç yıl aradan sonra yeniden

Brüksel'de bugün yapılacak toplantıda müzakerelere üç yıl aradan sonra yeniden başlanıyor

AB ile fasıllar üç yıl aradan sonra yeniden

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği, 3 yılı aşkın bir sürenin adından ilk faslı bugün müzakerelere açıyor. Brüksel'de bugün yapılacak toplantıda 22'nci başlığın açılması bekleniyor

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin 'veto' ettiği başlıklardan biri olan 'Bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu' faslı, Fransa'da iktidarın değişmesi sonrasında serbest kalmıştı. Ancak Almanya Başbakanı Merkel, haziran ayında açılması beklenen faslı erteletmişti.

16 Ekim'de yayımlanan 'İlerleme Raporu'nda da AB ülkelerini Türkiye ile üyelik sürecini hızlandırmaya çağıran AB Komisyonu, 22'nci başlığın yanı sıra 23 ve 24'üncü başlıkların da açılmasını tavsiye etmişti. Bu başlıklar 'Adalet' ve 'Yargı' konularını içeriyor.

Bugün Brüksel'de AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da katılacağı bir toplantıyla 22'nci başlığın açılması bekleniyor.

3 Ekim 2005'de başlayan AB ile müzakerelerde bugüne kadar 14 fasıl açıldı. Bunlardan sadece 'Bilim ve Araştırma' faslı kapatıldı. Türkiye'nin Kıbrıs Rum gemi ve uçaklarına limanlarını açmaması nedeniyle 2006'da 8 başlığın dondurulması kararı alındı. 6 başlık Rum Kesimi, 5 başlık da 'Sarkozy' dönemi Fransa tarafından engellendi. Müzakerelerde 35 başlık bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 09:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48