banner39

AB, İsrail'in özür dilemesinden memnun

AB Dış İlişkileri Temsilcisi Ashton'un sözcüsü Micheal Mann, Türkiye ile İsrail arasında başlayan yeni süreçten memnuniyet duyduklarını söyledi

Dış Politika 06.04.2013, 14:13 06.04.2013, 14:13
AB, İsrail'in özür dilemesinden memnun

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın basın sözcüsü Micheal Mann, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesini olumlu bir adım olarak gördüklerini söyledi.

Kazakistan'ın Almatı şehrinde İran ve 5+1 ülkeleri (BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi; ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya) arasında yapılan Tahran'ın nükleer sorunu ikinci tur görüşmelerine katılan Mann, çeşitli açıklamalarda bulundu.

Micheal Mann, Türkiye ile İsrail arasında başlayan yeni süreçten memnuniyet duyduklarını aktardı. AB Sözcüsü Mann," İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi AB tarafından memnuniyetle karşılandı. Bu bizim için iyi bir haber oldu. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin tekrar olumlu bir havada sürmesini temenni ediyoruz" ifadesini kullandı.

İran'ın müzakerelerden zaman kazanarak bu sorunu cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına bıraktığı yönündeki iddiaların muhatabının Tahran yönetimi olduğunu dile getiren AB yetkilisi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin görüşmeleri ciddi olarak sürdürdüğünü aktardı. Şubat ayında yapılan toplantıda İran tarafına net ve açık teklif yapıldığını kaydeden Mann, ikinci tur görüşmelerde yapılan teklife ise olumlu bir cevap almayı beklediklerini söyledi. İran'ın iç meselelerinin doğal olarak görüşmeleri etkileyebileceğini belirten Mann, görüşmelerin uzun zamandır sürdüğünü, AB'nin barışçıl bir çözümden yana sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?