banner39

AB Konseyi’nin Yunanistan ve Rum yanlısı tezlerine Türk Dışişlerinden sert tepki

Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin Yunanistan ve Rum tezlerine dayalı yaptığı açıklamalara Türk Dışişlerinden sert tepki geldi.

Dış Politika 26.04.2020, 23:45
AB Konseyi’nin Yunanistan ve Rum yanlısı tezlerine Türk Dışişlerinden sert tepki

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, AB’nin Doğu Akdeniz’e ilişkin yanlı açıklamaların “köhnemiş birlik dayanışması anlayışıyla” yapıldığını belirterek kabul edilemez olduğunu vurguladı. Ayrıca Aksoy, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta tavizinin olmadığının altını çizdi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy’un AB Konsey Toplantısı Sonuç Bildirgesi’yle ilgili bir soruya yazılı olarak verdiği yanıt metni şöyle:

“BU ANLAYIŞLA SONUÇ ALINAMAYACAĞINI AB’NİN ANLAMASI GEREKMEKTEDİR”
“Dün (23 Nisan) yapılan AB Konsey toplantısı sonuç bildirgesinin Doğu Akdeniz’e ilişkin bölümünün yine köhnemiş bir birlik dayanışması anlayışıyla kaleme alındığını görüyoruz.

Bildirinin bu bölümü, AB’nin, uluslararası hukuk ve kendi müktesebatı hilafına, Rum/Yunan ikilisi tarafından suistimal edilmesinin ve bu ikilinin maksimalist politikalarına alet olmasının yeni bir örneğidir. Bu anlayışla bir sonuç alınamayacağını artık AB’nin anlaması gerekmektedir.

AB’den beklentimiz, Kıbrıs Rumlarını Kıbrıs Türkleriyle, Yunanistan’ı ise ülkemizle diyaloğa teşvik etmesidir. Rum/Yunan ikilisinin dar görüşlü çıkarları uğruna AB üyelik sürecimizin rehin alınmasına izin vermemelidir.

Daha önce de vurguladığımız üzere, Türkiye Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını, hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir.”

Yorumlar (1)
hunkartensi 2 yıl önce
artık AB nin kaprisli ülkelerinin söyledikleri umrumuzda dahi değil unutmuşlar dünyada Türkiye Asya da ki enaz 3 milyar insanla ticaret yapma hakkına sahip olabilir ve bu ülkeler ülkemize teknoloji transferinde de bulunuyorlar ve dahası Afrika nın bir çok ülkesiyle de ticaret yapma hakkına sahip bunu engelleyen AB nin kısır politikası Gümrük Birliği ülkemiz için bir köstek bu virüs ten sonra gözden geçirmesi lazım ülke yönetiminin
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?